Już po raz 14. Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu” stanie się dla krakowian i turystów okazją do wysłuchania koncertów najbardziej uznanych twórców. Równie ważne jak muzyka będzie otoczenie – dźwięki wypełnią bowiem zabytkowy dziedziniec Zamku Królewskiego.
Dźwięki koncertów w ramach festiwalu "Wawel o zmierzchu", który potrwa od piątku do niedzieli, tradycyjnie wypełnią zabytkowy dziedziniec Zamku Królewskiego na najsłynniejszym krakowskim wzgórzu.
Wydarzenie to będzie okazją do wysłuchania interpretacji utworów m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego czy Henryka Wieniawskiego, a także do spotkania z twórcami muzyki filmowej, m.in. Wojciechem Kilarem, Hansem Zimmerem i Johnem Williamsem, oraz z klasykami - Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem i Ludwigiem van Beethovenem.
"Nie względu na kontekst pandemiczny w tym roku festiwal odbywa się tylko w sierpniu; normalnie koncerty gramy w każdą sobotę, zarówno w lipcu, jak i w sierpniu, także tych wydarzeń jest znacznie więcej" - przypomniała dyrektor artystyczna festiwalu Małgorzata Janicka-Słysz, podczas środowej konferencji prasowej.
Tym razem na dziedzińcu arkadowym artyści zagrają za to trzy duże koncerty, trzy dni z rzędu. "Każdy z nich przyniesie inną muzykę, ponieważ zakładamy, że znajdą się odbiorcy, którzy będą uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach. Programujemy więc koncerty tak, żeby pokazać różną muzykę" - wskazała dyrektor.
Podczas pierwszego, piątkowego koncertu dzieła wykona Orkiestra CORda Cracovia; wysłuchać będzie można m.in. słynnej "Eine kleine Nachtmusik KV 525" Mozarta. "My tę piękną serenadę na nowo odczytujemy. Wprowadzamy do jej wykonania improwizacje jazzowe, za sprawą udziału w tym koncercie wybitnego pianisty Piotra Wyleżoła" - wyjaśniła Janicka-Słysz.
Omawiając z kolei program sobotniego wieczoru, podczas którego wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, wskazała, że "obserwujemy w tej chwili fenomen orkiestr dętych, bo praktycznie wszystko można zaaranżować na ten skład instrumentów". W rozrywkowym repertuarze znajdą się różnorodne utwory: od "Skyfall" Adele, motywy z "Pearl Harbor" Zimmera, aż po pieśni Czesława Niemena i Marka Grechuty.
Charakter niedzielnego koncertu będzie z kolei najbardziej klasyczny - zagra Orkiestra CORda Cracovia; w II Koncercie skrzypcowym d-moll op. 22 Wieniawskiego wystąpi 17-letnia, wielokrotnie nagradzana już skrzypaczka Hanna Pozorska.
"Myślę, że bardzo ważne jest to, że otwieramy się na różny repertuar, promocje młodych, a nie tylko pokazywanie mistrzów; idea otwartości łączy się z tym, co ja chętnie powtarzam - że kultura polega na dialogu, czyli wymianie różnych doświadczeń, dodawaniu do tradycyjnego piękna także nowoczesnych wartości, takich jak kultura jazzowa, improwizacje" - podkreśliła Janicka-Słysz.
Organizatorami festiwalu są Zamek Królewski na Wawelu i Grupa Twórcza Castello. Mecenasem wydarzenia jest TAURON.(PAP)
nak/ aszw/