Budżet Narodowego Centrum Nauki (NCN) został w 2021 r. zwiększony o 30 mln zł. Dodatkowe pieniądze będą przeznaczone na finansowanie badań w ramach konkursów ogłaszanych przez centrum – informuje w czwartek NCN.
O przyznaniu dodatkowych pieniędzy zdecydowało Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN).
"Decyzją Rady NCN dodatkowa kwota przyznana w tym roku przez MEiN zasili m.in. budżety konkursów SONATINA i MINIATURA. W konkursie SONATINA o granty mogą ubiegać się naukowcy rozpoczynający karierę (do trzech lat po doktoracie). O grant MINIATURA mogą występować osoby, które dotychczas nie kierowały grantami NCN, ani nie były laureatami stypendium i staży podoktorskich" – wylicza NCN w komunikacie.
Celem NCN jest wspieranie najbardziej wartościowych badań przez finansowanie projektów badawczych, stypendiów i staży podoktorskich. Przez 10 lat funkcjonowania instytucja ta przyznała blisko 23 tys. grantów na najlepsze badania prowadzone w Polsce – poinformowało Centrum.
"Dzięki zwiększeniu dotacji przez MEIN, NCN może w tym roku przeznaczyć więcej środków na badania, co stanowi pierwszy, ale istotny z punktu widzenia kolejnych lat, krok w kierunku systematycznego zwiększania nakładów na finansowanie nauki poprzez konkurencyjny system grantowy" – podkreślono.
W czerwcu br. Akademia Młodych Uczonych PAN zaapelowała do szefa resortu edukacji i nauki o pilne znaczące zwiększenie finansowania Narodowego Centrum Nauki i badań podstawowych. Apel młodych uczonych poparła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).
"Wypracowane przez NCN zasady oceny wniosków spełniają najwyższe światowe standardy, a sprawne działanie instytucji pozwala polskim naukowcom, zarówno tym doświadczonym, jak i dopiero rozpoczynającym karierę, realizować ambitne plany i budować zespoły" – podkreśliło AMU PAN w komunikacie.
"Ze względu na znaczenie konkursów NCN dla rozwoju nauki w Polsce niepokoić musi zatem fakt, iż w ostatnich latach wysokość dotacji celowej dla tej instytucji utrzymuje się na stałym poziomie, co – wobec wzrostu kosztów wynagrodzeń oraz aparatury badawczej – jest równoznaczne z jej realnym zmniejszeniem" – zaalarmowali młodzi uczeni.(PAP)
Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ joz/