Od wciągnięcia na maszt flagi państwowej przed parlamentem w Budapeszcie oraz zaprzysiężenia nowych oficerów wojska węgierskiego rozpoczęły się w piątek centralne obchody Dnia św. Stefana, pierwszego króla Węgier, które w tym roku potrwają aż do niedzieli.
W ceremonii wzięli udział prezydent Janos Ader i minister obrony Tibor Benkoe, przedstawiciele rządu, a także korpusu dyplomatycznego.
Jak podkreślił Ader w przemówieniu, pandemia przez ostatnie półtora roku utrudniała wspólne świętowanie i chociaż „z tylu rzeczy musieliśmy zrezygnować, to okazało się też, w ilu możemy znaleźć oparcie”, „okazało się, że potrafimy być bezinteresowni, gotowi do pomocy, uważni i zdyscyplinowani”.
W zeszłym roku obchody Dnia św. Stefana nie odbyły się z powodu pandemii koronawirusa, ale w tym mają wyjątkowo bogatą oprawę. Rozpoczęły się poza Budapesztem już w czwartek i potrwają przez cały długi weekend. Na ten czas władze zniosły wszelkie restrykcje przeciwepidemiczne, by umożliwić mieszkańcom masowy udział w świętowaniu.
W Budapeszcie zorganizowano w czwartek m.in. dzień otwarty w parlamencie, gdzie można obejrzeć koronę św. Stefana, a wieczorem zaplanowano „największe fajerwerki Europy”, które będzie można podziwiać nad Dunajem na długości 4,3 km.
W sumie w stolicy w 17 miejscach odbędzie się ponad 100 programów, m.in. koncerty, wydarzenia z udziałem węgierskich olimpijczyków, pochód charytatywny, a przez cały długi weekend będzie działał jarmark węgierskich potraw Ulica Węgierskich Smaków.
Uroczystości zaplanowano też poza Budapesztem, np. w Debreczynie na wschodzie kraju odbędzie się tradycyjny karnawał kwiatowy, a w Szolnoku rzeczna parada z pochodniami na Cisie.
Dzień św. Stefana, którego uznaje się za założyciela państwa, jest jednym z najstarszych świąt węgierskich. Jest to też święto nowego chleba.
Stefan I Święty z dynastii Arpadów urodził się w drugiej połowie X wieku. Na króla Węgier koronowany został w 1000 lub 1001 r. Był krzewicielem chrześcijaństwa i pierwszym węgierskim świętym - został kanonizowany 20 sierpnia 1083 r. 20 sierpnia jest świętem państwowym na Węgrzech od 1991 r.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ tebe/