Sześć dni koncertów, spektakli, warsztatów i spotkań z pisarzami czeka uczestników tegorocznej Famy. Festiwal o pięćdziesięcioletniej tradycji rozpocznie się w Świnoujściu w poniedziałek.
"Tradycyjnie będzie sporo muzyki, ale także teatr, taniec, performance, kabaret, sztuki wizualne, literatura, fotografia, film oraz dziennikarstwo" – poinformował rzecznik festiwalu Daniel Źródlewski.
Jak dodał, w tegorocznym programie znalazło się blisko pięćdziesiąt interdyscyplinarnych prezentacji i bogata oferta edukacyjna dla uczestników.
"Festiwal ma charakter konkursowy, a pula nagród to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Artystyczne zmagania ocenia jury - wybitni artyści, pedagodzy, dziennikarze oraz animatorzy kultury i znawcy sztuki" - zaznaczył Źródlewski.
Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in. świętujący 50-lecie zespół Laboratorium, a także WaluśKraksaKryzys, Swiernalis, Bajzel, Polski Piach i Brodacze Live Act.
W programie są również spotkania z pisarzami: Dionisiosem Sturisem, Ziemowitem Szczerkiem, Zbigniewem Rokitą, Małgorzatą Gołotą i Piotrem Oleksym, a także panele dyskusyjne.
Jak wskazał Źródlewski, Fama, poza tym, że jest najstarszym i jednym z największych w kraju interdyscyplinarnych festiwali artystycznych, to także "jedyne w Polsce przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym" tego typu.
"Gros artystów festiwalu to młodzi twórcy starannie wyselekcjonowani podczas otwartego naboru. Do udziału w festiwalu zakwalifikowano blisko 150 artystów, którzy w Świnoujściu będą prezentować swój dorobek, ale przede wszystkim szlifować umiejętności pod okiem mistrzów" – zaznaczył rzecznik.
Uczestnicy festiwalu wezmą udział m.in. w warsztatach muzycznych, dziennikarskich, literackich, fotograficznych i scenograficznych.
Tradycyjny koncert finałowy na scenie świnoujskiego Amfiteatru im. Marka Grechuty inspirowany będzie książką Rafała Księżyka "Dzika rzecz – polska muzyka i transformacja 1989-1993". Publiczność usłyszy interpretacje twórczości alternatywnych zespołów, takich jak Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Izrael, Kazik, Los Loveros, Max i Kelner, T.Love, Oczi Cziorne.
Fama (akronim używanej wcześniej nazwy Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej) odbywa się od 1965 r. w Świnoujściu, co roku, z przerwą w latach 1978-82, spowodowaną brakiem zgody władz. Laureatami Famy byli m.in. Maryla Rodowicz, Marek Grechuta i Marek Dyjak. W ubiegłym roku, ze względu na sytuację pandemiczną Fama odbyła się wirtualnie.
Festiwal potrwa do soboty 28 sierpnia.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ dki/