Warsztaty Kodeks Occo, które poprowadzi wybitny francuski badacz muzyki dawnej, kompozytor, śpiewak, znawca tradycji śpiewów sakralnych Marcel Peres, rozpoczną w Jarosławiu w niedzielne popołudnie 29. Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”. Jest to jedeno z największych tego typu wydarzeń w Europie.
W niedzielę wieczór w kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, odbędzie się także msza święta na rozpoczęcie festiwalu.
W czasie warsztatów Kodeks Occo przygotowany zostanie materiał na koncert zaplanowany na środę, w którym zabrzmią XV-wieczne utwory ku czci Najświętszego Sakramentu, pochodzące z tzw. Kodeksu Occo, który powstał na początku XVI wieku w warsztacie Petrusa Alamiré, najwybitniejszego kaligrafa ówczesnych czasów. Zbiór zawiera XV-wieczne dzieła polifonii franko-flamandzkiej.
"Niektóre są znane i zostały skomponowane przez wielkich śpiewaków tamtej epoki: Isaaca, Moutona, Josquina des Prez, inne zaś są dziełem anonimowych kompozytorów" – informują organizatorzy na stronie festiwalu.
Rękopis ten przeznaczony był na użytek kościoła w Amsterdamie Heilige Stede, poświęconego czci Najświętszego Sakramentu, zbudowanego w XIV stuleciu w miejscu cudu, który wydarzył się w marcu 1345 r.
"Hostia wrzucona do ognia uniosła się z płomieni i pozostawała zawieszona przez kilka dni. Cud ten wywarł na ówczesnych wielki wpływ i przyczynił się do powstania w Amsterdamie ważnego centrum religijnego. Nawet dzisiaj dla uczczenia jego pamięci co roku w połowie marca na amsterdamskim Starym Mieście formuje się liczna, milcząca procesja. Zaczyna się ona o północy i gromadzi tysiące ludzi" – czytamy na stronie festiwalu.
Warsztaty Kodeks Occo odbywać się będą od niedzieli do środy. Ponadto, w czasie festiwalu, odbywać się będą także warsztaty nieszporów ormiańskich Jerekojan i panichidy ormiańskiej Hoqehangist, które zabrzmią podczas sobotniego nabożeństwa oraz warsztaty z chorału dla początkujących.
Festiwal, który odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia, to głównie koncerty. W tym roku przewidziano ich siedem. Odbywać się one będą wieczorami w zabytkowych świątyniach Jarosławia obrządku łacińskiego, ale także w cerkwi greckokatolickiej.
W czasie festiwalowych wieczorów publiczność będzie mogła posłuchać, oprócz koncertu ku czci Najświętszego Sakramentu, jeszcze jednego występu Marcela Peresa, który w koncercie "Muzyka dla Macieja" zaprezentuje własne kompozycje i improwizacje, które zostaną wykonane na fortepianie historycznym ze zbiorów zmarłego w 2018 r. dyrektora festiwalu Macieja Kazińskiego.
Publiczność festiwalowa będzie mogła posłuchać także barokowych pieśni nabożnych w języku litewskim, pochodzących ze źródeł katolickich i ewangelickich, z których wiele stanowi świadectwo wspólnej kultury Rzeczypospolitej. Zaprezentuje je wileński zespół wokalny GŠ Ansamblis.
W programie festiwalu znalazł się jeszcze koncert instrumentalny, który zagrają francuski muzyk-poszukiwacz, wiolonczelista, założyciel zespołu Basses Réunies Bruno Cocset i orkiestra grająca na historycznych instrumentach Arte dei Suonatori; będą też nieszpory ormiańskie Jerekojan i panichida ormiańska Hoqehangist, które zaprezentuje Andrij Szkrabiuk, kantor zajmujący się śpiewem ukraińskosłowiańskim, greckobizantyjskim, gruzińskim i ormiańskim, kierownik chóru ormiańskiej katedry we Lwowie oraz Chór Festiwalowy.
Polski zespół wokalny Jerycho wykona program przedstawiający śpiewy uroczystej maryjnej mszy wotywnej na adwent Missa Mater Patris, którą skomponował Josquin dés Prés (lub też Desprez). Koncert odbędzie się dokładnie w 500. rocznicę śmierci kompozytora - 27 sierpnia.
Część koncertową zwieńczy "Mała nocna suita in D", na którą w sobotę w nocy, w podziemiach Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, zaprosi Justyna Rekść-Raubo. Artystka grająca na violi da gamba wykona utwory m.in. Tobiasa Hume’a, Marina Marais, Jana Sebastiana Bacha oraz improwizacje.
Festiwal tradycyjnie zakończy w niedzielę 29 sierpnia msza św. w Bazylice M.B. Bolesnej.
Zwyczajowo przez cały okres trwania festiwalu odbywać się będzie cykl tematycznych seminariów. Ponadto codziennie celebrowane będą msze oraz śpiewane gregoriańskie jutrznie i nieszpory. Odbędą się również warsztaty chorału dominikańskiego według Hieronima z Moraw, przygotowujące do oficjum.
Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się od 1993 roku. Jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w sierpniu. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które – jak podkreślają organizatorzy – są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków. Natomiast sam festiwal nawiązuje do tradycji XVI i XVII-wiecznych jarmarków kupieckich i wielokulturowości miasta.
Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ mark/