Na cztery dni Stare Miasto w Lublinie zamieni się w kulturalny tygiel wypełniony spektaklami i warsztatami. Festiwal Legend Lubelskich to okazja do poznania baśni i historii z ponad 700-letnich dziejów Lublina. Impreza odbędzie się w dniach 26-29 sierpnia 2021 r.
Jakie właściwości ma niepozorny staromiejski kamień? Z czego słynęła córka złotnika? Jakie pamiątki pozostały po diabelskim sądzie? Na te i inne pytania odpowiedzi będzie można znaleźć podczas Festiwalu Legend Lubelskich. Impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli.
Festiwal rozpocznie się w czwartek o godz. 13.00 symbolicznym odegraniem hejnału Festiwalu Legend Lubelskich z Wieży Trynitarskiej w wykonaniu Marcina „Suszkina” Suszka. Następnie Poławiacze Pereł Improv Teatr obwieszczą początek Festiwalu.
"Przed nami cztery dni kulturalnych atrakcji, występów teatrów ulicznych, warsztatów dla dzieci i młodzieży, gier miejskich i spacerów z przewodnikami. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w historycznej części miasta, od Bramy Krakowskiej i Wieży Trynitarskiej po Zamek Lubelski" - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Organizatorzy przygotowali atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W programie m.in. spacery z przewodnikami, warsztaty wokalne, fotograficzne, plastyczne, teatralne, gra miejska „Śladami legend lubelskich i miejsc tajemnic”, pokaz instalacji multimedialnej „Kozi Czart” i tańce na placu Po Farze. Wydarzenia mają przybliżyć mieszkańcom i turystom miejskie legendy oraz mniej znane fakty z historii Lublina.
"Program Festiwalu Legend Lubelskich został przygotowany tak, by całe rodziny mogły spędzić wspólnie czas w baśniowym klimacie Starego Miasta, do czego serdecznie zapraszam" – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.
W piątek Teatr Harmider z Łucka na Ukrainie zaprasza na gościnny spektakl fantasy „Tripillia Visions”, który odbędzie się o godz. 21.00 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.
Do najstarszej lubelskiej legendy nawiązuje przedstawienie pt. „Pieśń Leszka Czarnego”. Spektakl przygotowany przez Teatr Improv „Poławiacze Pereł” będzie miał premierę na dziedzińcu Zamku Lubelskiego w sobotę o godz. 18. Później przez ulice Starego Miasta przejdzie związana z legendami parada.
Każdego dnia festiwalu będzie można uczestniczyć w spektaklu pt. „Kamień nieszczęścia – dintojra” w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, założyciela Sceny Prapremier InVitro. Autorem widowiska jest Marcin Wroński, lubelski pisarz, autor cyklu kryminałów o komisarzu Maciejewskim. W czwartek i piątek przedstawienie rozpocznie się o godz. 18, w sobotę o godz. 17, a w niedzielę o godz. 16. Miejsce zbiórki znajduje się przy Bramie Trynitarskiej.
Udział w wydarzeniach organizowanych w ramach festiwalu jest bezpłatny, ale na część atrakcji (spektakle na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Lublinie, warsztaty i spacery) obowiązują wcześniejsze zapisy. Wejściówki można pobrać w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1 oraz poprzez system evenea.pl.
Pierwsza edycja Festiwalu Legend Lubelskich odbyła się w 2015 r. Wydarzenie jest częścią projektu „Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie". Projekt realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 i finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. (PAP)
autor: Piotr Nowak
pin/ dki/