Na Jasnej Górze otwarto w środę wystawę pt. „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary - Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński”. Ekspozycja jest jednym z wydarzeń poprzedzających beatyfikację kardynała.
Na wystawie, otwartej w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha, można obejrzeć m.in. sukienkę milenijną na obraz Matki Bożej, kopię „Milenijnego Aktu oddania Polski Maryi” oraz szereg osobistych pamiątek po prymasie. Jak zaznaczają przedstawiciele Biura Prasowego Jasnej Góry, ekspozycja łączy dwie wielkie postacie kościoła – kard. Wyszyńskiego i Jana Pawła II.
„Te dwie postacie pokazują nam także, że człowiek może z jednej strony sam zrobić bardzo dużo, ale zrobi jeszcze więcej, jeżeli swoje siły i zamiary złoży Bogu. To są ludzie wielkiego zaufania Bogu i wielkiego zawierzenia Bożej Matce, Maryi” - powiedział generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.
Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił, że także poprzez tę wystawę paulini pragną obu wielkim Polakom oddać hołd i wyrazić wdzięczność Prymasowi Tysiąclecia, że był protektorem paulinów i podczas swej posługi i Jasną Górę „uczynił centrum życia duchowego Kościoła w Polsce”. „Chcemy nieść jego pamięć dalej, przekazywać myśl ks. prymasa, szczególnie jego naukę społeczną” - wskazał przeor.
Kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze o. Stanisław Rudziński zaznaczył, że na wystawę wybrano tylko nieliczne pamiątki związane ze św. Janem Pawłem II, bo w częstochowskim sanktuarium jest ich wiele. "Tych zachowanych po kard. Wyszyńskim jest mniej, ale są one bardzo wymowne" - dodał kustosz.
Do najważniejszych eksponatów należy sukienka milenijna, zwana też „sukienką Tysiąclecia”, zdobiąca jasnogórski Obraz Matki Bożej. Inicjatorami wykonania nowej sukni na Tysiąclecie Chrztu Polski byli paulini, ale projektowi patronował prymas Wyszyński. Na wystawie są też milenijne korony.
O. Rudziński zwrócił uwagę, że podczas obchodów millenium chrztu Polski w 1966 r. najważniejsze uroczystości miały miejsce 3 maja na Jasnej Górze. W trakcie uroczystej sumy, podczas której homilię wygłosił prymas Wyszyński, obraz Matki Bożej Jasnogórskiej ukoronowano „koroną tysiąclecia” oraz odczytano „Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi”. Obecnie dokument znajduje się w specjalnej tubie przy jasnogórskim obrazie, natomiast na wystawie można zobaczyć jego replikę.
Zwiedzający wystawę mogą też zobaczyć pokoje, w których mieszkał kard. Wyszyński podczas obecności na Jasnej Górze – ale wyłącznie na prezentowanych zdjęciach, ponieważ znajdują się one za klasztorną klauzurą. O. Rudziński przypomniał, że oprócz oficjalnych wizyt podczas wydarzeń kościelnych, kard. Wyszyński przyjeżdżał do Częstochowy na modlitwę, zwłaszcza w soboty, w dniu poświęconym Matce Bożej.
Ekspozycja znalazła się w wyremontowanej ostatnio części bastionu św. Rocha. To kolejna część wystawiennicza większego kompleksu muzealnego. Od 2006 r. wewnątrz bastionu, zwanego też od swoich fundatorów bastionem Morsztynów, w specjalnie przygotowanych salach znajduje się szereg ekspozycji znanych pod jedną nawą: „Skarbiec Pamięci Narodu”. To najczęściej odwiedzana część fortyfikacji Jasnej Góry.
Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się 12 września w Warszawie, ale zgodnie z apelem komitetu organizacyjnego tego wydarzenia wiele inicjatyw zaplanowano także w innych miejscach. Na środę na Jasnej Górze, oprócz otwartej wystawy, na wieczór zaplanowano oratorium o kard. Wyszyńskim „Soli Deo per Mariam”, w wykonaniu artystów Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Koncert odbędzie się na błoniach jasnogórskich.
Jak wcześniej przekazali paulini, modlitewne oczekiwanie na beatyfikację kard. Wyszyńskiego na Jasnej Górze rozpocznie się 11 września Apelem Jasnogórskim pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Przybylskiego. Potem zaplanowano całonocne czuwanie, a od rana w dniu beatyfikacji część artystyczną. Przed południem na jasnogórskim szczycie zostanie odprawiona msza, a po niej na telebimach ustawionych na błoniach transmitowane będą uroczystości z Warszawy. Po południu w kaplicy Matki Bożej zostanie odprawiona msza dziękczynna za nowego polskiego błogosławionego. (PAP)
Autor: Krzysztof Konopka
kon/ mhr/