Teatr KTO w Krakowie zainaugurował działalność w nowej siedzibie, w dawnym budynku legendarnego kina Wrzos. Koszt remontu, przystosowania budynku do działalności artystycznej oraz organizacja ogrodu to ok. 30 mln zł. Regularny repertuar sceniczny ruszy w październiku.
Podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami dyrektor Teatru KTO Jerzy Zoń mówił m.in. o najbliższych i najważniejszych planach placówki w nowej siedzibie. Regularny repertuar sceniczny ma ruszyć w października. W nowej siedzibie teatr będzie prowadził także warsztaty edukacyjne dla dzieci do 12. roku życia, poświęcone tematyce m.in. ekologii i tolerancji.
W związku z rozpoczęciem działalności w nowym miejscu teatr zwiększył zatrudnienie etatowych pracowników z 13 do 24 osób – potrzebni byli m.in. dodatkowi pracownicy działów technicznego i marketingu. Jeśli chodzi o artystów – to większość działa w teatrze na zasadzie współpracy.
Spektaklem otwierającym działalność w nowej siedzibie KTO był "Teatr Otwarty" w reż. Jerzego Zonia. Jedna część przedstawienia odbywa się w ogrodzie, a druga część - w budynku. Pokaz – zgodnie z zapowiedziami reżysera – wykorzystuje charakterystyczne dla Teatru KTO środki: elementy teatru w przestrzeni miejskiej, zaskoczenia, instalacji, tańca i performansu. Spektakl składa się z etiud przygotowanych przez twórców teatralnych z całej Europy. Pokaz został przygotowany dzięki funduszom norweskim, specjalnie na otwarcie nowej siedziby.
Nowa siedziba KTO to przestrzeń wielofunkcyjna, zintegrowana z zielenią parku Bednarskiego, ulicą Zamoyskiego i wzgórzami Krzemionki. Wnętrze sali teatralnej jest minimalistyczne, monochromatyczne, czarne.
Projekt artysty Aleksandra Janickiego i architekta Mariusza Twardowskiego łączy tradycję ze współczesnymi trendami. Jednym z kluczowych założeń projektu było odrestaurowanie fasady i przywrócenie jej pierwotnej formy z XIX w., jaką miał powstały tu wówczas budynek przytułku zgromadzenia św. Wincentego a Paulo.
Bazą nowego obiektu KTO jest czarny prostopadłościan sali teatralnej. Nad konstrukcją rozpościera się otwierany dach z funkcją zdalnego sterowania, dzięki czemu możliwe jest otwarcie sali. Wpuszczenie "żywiołów" do wnętrza to symboliczne nawiązanie do specyfiki KTO – teatru działającego w otwartej przestrzeni. Poza główną sceną, salą prób, garderobami i biurami, zagospodarowano przestrzeń otwartą dla wszystkich.
Na tyłach obiektu powstał ogród sensoryczny i altana – letnia scena z amfiteatrem dla 180-osobowej widowni. Od strony parku Bednarskiego kompleks został dopełniony tarasem widokowym.
Łączna wartość inwestycji to ok. 30 mln zł, z czego ok. dwie trzecie to środki miasta Kraków, a pozostałe – środki unijne.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ aszw/