141 prace nagrodzone w największym konkursie fotografii dziennikarskiej – World Press Photo 2021 – będzie można od piątku oglądać w Nowohuckim Centrum Kultury (NCK) w Krakowie. „Ekspozycja odzwierciedla główne problemy, pojawiające się w wiadomościach w 2020 r." – podkreślił jej kurator.
„World Press Photo jest organizowany od 1955 r. Celem tego największego konkursu fotografii dziennikarskiej jest opowiadać światu historie, które mają znaczenie, jeśli chodzi o takie wartości jak transparentność, precyzja, różnorodność. Chcemy oddawać głos ruchom walczącym o prawa człowieka i wolność wypowiedzi” – powiedział kurator World Press Photo Raphael Dias e Silva podczas czwartkowej konferencji prasowej, poprzedzającej wernisaż wystawy.
Podkreślił też: „Ekspozycja odzwierciedla główne problemy, pojawiające się w wiadomościach w 2020 r.” Na zdjęciach widać walki ruchów społecznych o prawa człowieka, temat kryzysu klimatycznego i pandemii. „Fotografie obrazują, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na życie codzienne” – mówił kurator. Temat pandemii nie dominuje jednak w pracach nadesłanych do tegorocznego World Press Photo.
4 315 fotografów ze 130 krajów zgłosiło swój udział w 64. edycji konkursu, łącznie wpłynęło ponad 74 tys. prac. Jury wybrało 45 zwycięzców z 28 krajów. Na wystawie w NCK są wszystkie 141 zwycięskie zdjęcia. „Zostaliśmy mocno dotknięci pandemią, zmniejszyły się nasze możliwości organizacji wystaw, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że możemy być tutaj, w Krakowie, i pokazać wyniki tegorocznej edycji” – zaznaczył Raphael Dias e Silva.
Zdobywcą I miejsca w kategorii Zdjęcie Roku jest Mads Nissen. Jego fotografia „Pierwsze przytulenie” pokazuje starszą kobietę, która po raz pierwszy od pięciu miesięcy może przytulić bliską osobę przez plastikową zasłonę w domu opieki w Brazylii. „Zdjęcie przedstawia opór, walkę i nadzieję zamiast śmierci i beznadziejności sytuacji w Brazylii” – skomentował kurator wystawy.
W kategorii Historia/Fotoreportaż I miejsce zajął Antonio Faccilongo z fotoreportażem "Habibi". To projekt długoterminowy. Fotograf ukazuje historię więźniów palestyńskich i ich rodzin. Wieloletni i dożywotni więźniowie polityczni – jak opisywał kurator – aby zachować ciągłość rodzin decydują się na przemycanie swojego nasienia, by na zewnątrz umożliwić zapłodnienie in vitro.
W 64. edycji World Press Photo nagrody zdobyło troje Polaków: Karolina Jonderko – II miejsce w kategorii projektów długoterminowych (fotoreportaż „Odrodzenie”), Natalia Kepesz – III miejsce w kategorii Portrety (cykl reportażowych zdjęć portretowych pod tytułem „Niewybuch”) oraz Tomasz Markowski – III miejsce w kategorii Sport (dynamiczne zdjęcie kraksy rowerowej podczas Tour de Pologne).
Wystawa w NCK czynna będzie do 5 października.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/