Bezpieczeństwo muzeów na terenach poprzemysłowych takich jak kopalnie lub byłe fabryki wymaga zapewnienia koordynacji pracy wielu służb - ocenił wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński, w liście do uczestników konferencji ICMS, która w środę rozpoczęła się w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
"W Polsce jest obecnie realizowanych ponad 100 inwestycji muzealnych, w tym wiele także na terenach postindustrialnych. Ochrona tego rodzaju muzeów jest szczególnie wymagająca ze względu na swoisty charakter tych miejsc, takich jak kopalnie, byłe fabryki wraz z otoczeniem, tereny pokolejowe, postoczniowe i inne" – napisał Gliński, którego słowa opublikowało w środę Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na swojej stronie internetowej.
"Aby ochrona była skuteczna, należy zapewnić koordynację pracy wielu służb, a także w należyty sposób stosować w praktyce przepisy z różnych aktów prawnych. Dopiero wówczas obszar muzeum, pierwotnie służący zupełnie innym celom, znajdujące się na nim zabudowania, jego zbiory, a przede wszystkim pracownicy i publiczność, będą bezpieczni" – dodał minister, którego list odczytał dyrektor generalny ministerstwa Jarosław Czuba.
Międzynarodowa konferencja "Bezpieczeństwo muzeów na terenach poprzemysłowych" w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz w Zamku Królewskim na Wawelu, która potrwa do 17 września, wiąże się z tym, że w 2021 r. Polska jest gospodarzem dorocznego spotkania Komitetu ds. bezpieczeństwa w muzeach, działającego w ramach Międzynarodowej Rady Muzeów (ICMS-ICOM). Współorganizatorem wydarzenia, finansowanego przez MKDNiS, jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
"Zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony w muzeach jest wyzwaniem samym w sobie, ale utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obiekcie poprzemysłowym lub muzeum górniczym, jest zadaniem szczególnie trudnym i wymagającym" - podał w komunikacie resort.
MKDNiS dodał, że wyzwania takie jak pandemia COVID-19, ale też pożar lub powódź wymagają zachowania "zupełnie innych środków bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli trasy, wycieczki i prezentacje odbywają się znacznie poniżej lub nawet znacznie powyżej poziomu gruntu". "Ewakuacja ludzi, inwentarza i obiektów muzealnych wymaga innych procedur, a wewnątrzzakładowe zespoły reagowania kryzysowego muszą być samowystarczalne aż do przybycia służb ratunkowych" - dodano. (PAP)
nno/ pat/