Filmowe nowości, spotkania z twórcami, festiwale i przeglądy, a także rozmowy o kinie i literaturze - to propozycje Dolnośląskiego Centrum Filmowego na najbliższe miesiące. Po wakacyjnej przerwie powrócą także stałe cykle filmowe.
O planach Dolnośląskiego Centrum Filmowego poinformował w piątek podczas konferencji prasowej dyrektor Jarosław Perduta.
W jesienno-zimowym repertuarze kin Dolnośląskiego Centrum Filmowego znajdą się polskie i zagraniczne nowości, a wśród nich najnowszy film o agencie 007 „Nie czas umierać”. Z tej okazji 30 września zaplanowano noc z Jamesem Bondem. „Otworzy ją o godz. 21 film +Spectre+, a po krótkiej przerwie na lampkę Martini, tuż po północy widzowie kina DCF jako jedni z pierwszych zobaczą +Nie czas umierać+” – mówił Perduta.
Jesienią w repertuarach kin Dolnośląskiego Centrum Filmowego znajdą się także inne długo wyczekiwane filmy, a wśród nich „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, „Diuna” Denisa Villeneuve, czy „Dom Gucci” Ridleya Scotta.
„Pokażemy też filmy, które zostały dofinansowane przez Wrocławski Fundusz Filmowy, a tym samym są naszymi koprodukcjami. 17 października zaprosimy na uroczystą premierę najnowszego filmu w reżyserii Łukasza Grzegorzka +Moje wspaniałe życie+ z Agatą Buzek, Jackiem Braciakiem i Adamem Woronowiczem w rolach głównych. Autorką zdjęć do filmu jest wrocławianka Weronika Bilska, a za scenografię odpowiada wrocławska scenografka Jagna Dobesz” - zapowiedział dyrektor DCF.
Dodał przy tym, że „Moje wspaniałe życie” jest jednym z pięciu filmów koprodukowanych przez DCF, które znalazły się w konkursie 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Inne koprodukcje DCF-u to „Powrót do Legolandu” w reżyserii Konrada Aksinowicza, „Przejście” Doroty Lamparskiej, „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke oraz „Skafander Klingerta” Artura Wyrzykowskiego - jedyna animacja w Konkursie Filmów Pełnometrażowych.
W DCF-ie nie zabraknie także festiwali i przeglądów. W piątek rozpoczął się jubileuszowy X Międzynarodowy Przegląd Filmów Animowanych Dzieci i Młodzieży Halo Echo 2021, który potrwa do niedzieli. 26 września DCF po raz pierwszy zaprosi natomiast na Dzień Języków Europejskich organizowany wspólnie z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Będą mu towarzyszyć pokazy filmów „Podwójne życie Weroniki” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, „O jednego więcej” Paolo Sorrentino i „Amelia” Jean-Pierre'a Jeuneta. Po filmach odbędzie się Wieczór z poezją Tadeusza Różewicza w językach europejskich. Wiersze poety czytać będą aktorzy wrocławskich scen teatralnych. Zaprezentują je także w swoich językach ojczystych obcokrajowcy mieszkający we Wrocławiu.
„Na spotkania z Tadeuszem Różewiczem zaprosimy także w listopadzie. Podczas uroczystej gali, która będzie zwieńczeniem konkursu poetyckiego ogłoszonego z okazji obchodów roku poety, wręczone zostaną specjalne nagrody Róże Różewicza. Setną rocznicę urodzin poety świętujemy także każdego dnia we wszystkich naszych kinach. Przed każdym seansem prezentujemy wybrane wiersze poety w interpretacji aktorów dolnośląskich teatrów” – przypomniał Perduta.
Po dwóch latach przerwy do kina DCF powróci także festiwal Afrykamera. W grudniu widzowie będą mogli zobaczyć najlepsze filmy tegorocznej warszawskiej edycji festiwalu. Planowane są też dwa krótkie przeglądy filmowe poświęcone Tadeuszowi Różewiczowi i Stanisławowi Lemowi.
Do DCF-u powrócą także stałe cykle, w tym: DKF „Centrum”, Książka na ekranie”, „Młodzieżowy Klub Filmowy”, „Filmowe Szaleństwo” i „Kino Ukraina”. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ aszw/