W siedzibie Muzeum Niepodległości (MN) w Warszawie 24 września, w dniu 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida, odbędzie się jednodniowa Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Norwid widziany dzisiaj” – poinformowała PAP specjalista ds. mediów MN Dorota Panowek.
Jak wyjaśniono w przesłanej informacji, "o Cyprianie Kamilu Norwidzie najczęściej mówiono: +nieznany+, +zapomniany+, a o jego twórczości – +trudna+ i +niezrozumiała+".
"Konferencja w MN może być doskonałą okazją do podjęcia próby zmiany tych ocen. Sądzimy, że warto raz jeszcze spojrzeć na biografię Norwida, przeanalizować jego twórczość nie tylko w kontekście epoki, w której żył, ale też z punktu widzenia późniejszych odbiorców" - napisano. "Wspólnie chcemy spróbować odpowiedzieć na szereg pytań: może wiersze Norwida, czytane dzisiaj, okażą się jednak łatwiejsze, niż przypuszczaliśmy? Być może inspirujące go motywy, wydarzenia czy osoby nie tylko nie odeszły w niebyt, ale żyją w świadomości pokoleń właśnie dzięki poezji Norwida?" - zaznaczono.
"A może uda się – na podstawie dotychczasowej wiedzy i dorobku badaczy jego twórczości – wyjaśnić cały szereg zawiłości? Odbyć wspólnie z poetą podróż w czasie i przestrzeni?" - czytamy w zapowiedzi konferencji.
Podkreślono, że w interdyscyplinarnej konferencji "Norwid widziany dzisiaj" wezmą udział "wybitni znawcy twórczości Norwida, historycy, badacze literatury, muzealnicy, biografiści i językoznawcy".
Zapowiedziano, że "pokłosiem obrad będzie recenzowana publikacja pokonferencyjna, zawierająca treść wygłoszonych referatów". "W ten sposób pragniemy nie tylko udokumentować aktualny stan badań, ale także dotrzeć do możliwie szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką twórczości C. K. Norwida, jego twórczym wkładem w nowoczesną polską literaturę i kulturę oraz zasługami dla rodzimej sztuki" - wyjaśniono.
Konferencja rozpocznie się 24 września o godz. 9. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Muzeum Niepodlegołości. Szczegółowy program konferencji jest dostępny na Facebooku placówki. (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/