Z okazji przypadających na początku maja świąt państwowych wojsko weźmie udział w stolicy w oficjalnych uroczystościach, a także zaprezentuje się na festynach, piknikach i koncertach. Zaplanowano m.in. pokaz sprzętu morskiego i naukę bezpiecznej jazdy. Najwięcej imprez zaplanowano na czwartek, ale w sobotę odbędzie się prawdopodobnie najciekawsza, zorganizowana przez Marynarkę Wojenną pod hasłem "Warszawa - cała naprzód!".
Przemarsz orkiestr wojskowych oraz ich koncert będzie można zobaczyć w środę podczas Pikniku Europejskiego w Łazienkach Królewskich, w którym udział zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski. Wydarzenie, skierowane do całych rodzin, organizowane jest z okazji dziewiątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Na czwartek Żandarmeria Wojskowa i Dowództwo Garnizonu Warszawa zapowiedziały festyn edukacyjny "Bezpieczna jazda z biało-czerwoną". "Edukacja społeczeństwa i działania na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa Polaków to istotne elementy współczesnego patriotyzmu. Dlatego istotnym elementem tegorocznych obchodów Dnia Flagi RP są edukacja i profilaktyka w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego" - napisali w zaproszeniu organizatorzy.
W sobotę odbędzie się festyn pod hasłem "Warszawa - cała naprzód!" przygotowany przez Marynarkę Wojenną. Zobaczyć będzie można np. nowoczesną torpedę do zwalczania okrętów podwodnych MU-90, sonary, pojazdy podwodne, mobilną komorę dekompresyjną i sprzęt nurkowy, w tym unikatowe amagnetyczne aparaty używane przez płetwonurków-minerów. Do tego zaplanowano występy marynarskiej orkiestry i kompanii reprezentacyjnej.
W godz. 10 do 17 na pl. Piłsudskiego będzie można m.in. poćwiczyć na symulatorach, takich jak alkogogle i mobilne kino 5D, komputerowy symulator 3D, symulatory zderzeń i dachowania. Zobaczyć będzie można specjalistyczny sprzęt używany przez służby zajmujące się bezpieczeństwem na drogach oraz skorzystać z nauki udzielania pierwszej pomocy i zachowania podczas wypadku. Będą też takie atrakcje jak ścianka wspinaczkowa, ogródek sportowy, pieszy i rowerowy tor przeszkód, malowanie twarzy i zorbing, czyli turlanie się wewnątrz wielkiej plastikowej kuli.
Również w czwartek na terenie Cytadeli Warszawskiej pod patronatem MON odbędzie się "Majówka pod flagą biało-czerwoną", której elementem będzie Bieg Flagi. Co prawda zapisy na 10-kilometrowy bieg zostały już zakończone, ale ci, którzy przyjdą, będą mogli nie tylko kibicować. Organizatorzy zapowiadają wystawy; jedną, poświęconą "Mazurkowi Dąbrowskiego", i drugą, na której będzie można zobaczyć broń, m.in. słynny przedwojenny pistolet Vis. Rekonstruktorzy zaprezentują obozowisko powstańców styczniowych, gdzie będzie można pobrać lekcje szermierki szablą i lancą. Zapowiedziano też prezentację multimedialną nowego Muzeum Wojska Polskiego, które w przyszłości ma się przenieść do cytadeli (obecnie obiekt zajmuje Dowództwo Wojsk Lądowych). Będą też konkursy strzeleckie, zabawy dla dzieci i występy orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz zespołu artystycznego Wojska Polskiego. Początek imprezy - o godz. 13, zakończenie ok. godz. 18.
Koncerty orkiestr wojskowych na pl. Zamkowym będą poprzedzały oficjalne uroczystości z okazji Dnia Flagi (początek koncertu o godz. 10.30) i w piątek z okazji Święta Narodowego 3 Maja (o godz. 11.30). Jednego i drugiego dnia po zakończeniu ceremonii żołnierze kompanii reprezentacyjnej i orkiestry wojskowej przemaszerują do Pałacu Prezydenckiego.
Na czwartek, na godz. 19.30 zaplanowano koncert polskiej i czeskiej orkiestry wojskowej przy Pałacu Prezydenckim, a na piątek, na godz. 14.30 - występ zespołu artystycznego Wojska Polskiego na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza.
W sobotę odbędzie się festyn pod hasłem "Warszawa - cała naprzód!" przygotowany przez Marynarkę Wojenną. Zobaczyć będzie można np. nowoczesną torpedę do zwalczania okrętów podwodnych MU-90, sonary, pojazdy podwodne, mobilną komorę dekompresyjną i sprzęt nurkowy, w tym unikatowe amagnetyczne aparaty używane przez płetwonurków-minerów. Do tego zaplanowano występy marynarskiej orkiestry i kompanii reprezentacyjnej.
Finałem imprezy będzie prezentacja i "wodowanie" wydanej przez NBP okolicznościowej monety z wizerunkiem niszczyciela rakietowego ORP "Warszawa". Jednostka służyła pod polską banderą w latach 1988-2003 i była jednym z trzech okrętów noszących tę nazwę. Dwuzłotówkę będzie można nabyć na stoisku podczas festynu. Impreza potrwa od godz. 10 do 19 i odbędzie się przed Dowództwem Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego, a jeden z dwóch koncertów i pokazów musztry paradnej także na pl. Zamkowym. (PAP)
ral/ itm/ gma/