Rękopisy, dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz obszerny księgozbiór to niektóre z eksponatów tworzących stałą wystawę poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi, która 10 października zostanie udostępniona zwiedzającym w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Materiały, które będą prezentowane na wystawie pochodzą z archiwum przekazanego Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich (Muzeum Pana Tadeusza jest częścią Ossolineum).
Jak podali organizatorzy ekspozycji, zwiedzający będą mogli zobaczyć rękopisy, dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz obszerny księgozbiór Różewicza. „W gablotach znajdą się także scenariusze filmowe, które współtworzył Różewicz, jego zeszyty szkolne, świadczące o plastycznym talencie, debiut z gazetki szkolnej - „Do moich wielbicieli”, listy od fanów, czy odmowy druku z lat 50.” - napisano w materiałach prasowych.
Prezentowane będą też kolaże autorstwa Wisławy Szymborskiej, które dostał Różewicz; polemiczne wiersze Czesława Miłosza; słowa zachęty dla młodego poety od Juliana Przybosia, pasterskie napomnienie od prymasa Stefana Wyszyńskiego i podziękowanie za zorganizowanie okularów od Leopolda Staffa.
Na wystawie będzie można zobaczyć również obrazy wypożyczone z innych instytucji. To dzieła m.in Marii Jaremy, Ewy Kierskiej-Hoffman, Jerzego Nowosielskiego czy Tadeusza Brzozowskiego. Ekspozycję uzupełnia twórczość współczesnych artystów z dziedziny muzyki hip-hop, malarstwa ściennego, animacji komputerowej i ceramiki.
Organizatorzy ekspozycji podkreślają, że wystawa poświęcona Różewiczowi „stanowi pomost między częścią literacką a historyczną Muzeum Pana Tadeusza, czyli prezentacją Rękopisu +Pana Tadeusza+ oraz kontekstów Mickiewiczowskiej epopei i ekspozycją Misja: Polska”. „Opowiada o bohaterze XX wieku, przedstawicielu pokolenia Kolumbów, który tak jak Jan Nowak-Jeziorański i Władysław Bartoszewski walczył z bronią w ręku w II wojnie światowej, ale po jej zakończeniu stronił od polityki. Chciał stać się głosem anonimowego człowieka, będąc jednocześnie wnikliwym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości oraz wybitnym poetą” - podkreślono.
Rok 2021 uchwałą Sejmu został ustanowiony Rokiem Tadeusza Różewicza.
Wernisaż wystawy stałej „Pan Tadeusz Różewicz” odbędzie się 9 października, w 100. rocznicę urodzin autora „Kartoteki. Dla zwiedzających ekspozycja zostanie udostępniona dzień później.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dki/