Premiera spektaklu „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha zainauguruje w niedzielę w Teatrze Polskim w Bydgoszczy 20. Festiwal Prapremier „Odzyskiwanie”. Prezentacje przestawień festiwalowych potrwają do 4 grudnia.
Przedstawienie otwierające festiwal jest inspirowane ponadczasowymi "Przemianami" Owidiusza, a jego głównym tematem jest dorastanie. Zostało przygotowane w koprodukcji Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru Studio w Warszawie, Festiwalu Mała Boska Komedia oraz Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Popremierowe spektakle "Przemian" odbędą się 5 i 6 października.
"Pandemia nauczyła nas jednego: elastyczności w planowaniu. Myślę o tym tak, że jeżeli pojawia się problem, to trzeba szukać rozwiązania. Nie możemy być w tym momencie pewni, że cały program zostanie od A do Z zrealizowany w zakładanej formie. Zawsze w ekipie któregoś z teatrów może pojawić się COVID. Dlatego też tegoroczny festiwal rozciągnięty jest na dwa miesiące, abyśmy mieli możliwość przesuwania w czasie niektórych wydarzeń" - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Teatru Polskiego Wojciech Faruga.
Dyrektor podkreślił, że ze względu na to, że planowany jest remont dużej sceny Teatru Polskiego, formuła wydarzenia została zmieniona.
"Na początku festiwal ukierunkowany był konkretnie na inscenizacje prapremierowe. Później kolejni dyrektorzy tej sceny przeprogramowali go tak, że mieliśmy świetnie zorganizowany przegląd najlepszych spektakli krajowych plus ograniczony program międzynarodowy. Dla nas, gdy duża scena idzie do remontu, duży festiwal, generujący ogromne koszty - nie jest możliwy. Naszym pomysłem od samego początku było wrócenie do korzeni i stworzenie Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy +AURORY+" - podkreślił Faruga
"AURORA" to nagroda międzynarodowa, przyznawana przez międzynarodową kapitułę. Do wygrania jest statuetka oraz 50 tys. zł.
"Wydaje mi się, że w tym momencie to jeden z najważniejszych punktów festiwalu. Będzie tydzień poświęcony specjalnie tej nagrodzie. W różnych przestrzeniach Bydgoszczy - pozateatralnych - będą się odbywać szkice sceniczne, czyli zaawansowane czytania tekstów finałowych. Wszystko zakończy gala w Pałacu w Ostromecku. Plan, który zaczęliśmy wdrażać w listopadzie, a który wydawał się dość szalony, się sprawdził. Wpłynęło do nas blisko 300 tekstów z 16 krajów. Ta nagroda więc już rezonuje międzynarodowo" - dodał Faruga.
W czasie festiwalu zostaną zaprezentowane m.in. spektakle: "Prudok" w reż. Romana Padalaka (Teatr Kupałowscy, Białoruś), "Autobiografia na wszelki wypadek" w reż. Michała Buszewicza (Teatr Łaźnia Nowa, Kraków), "Katyń. Teoria barw" w reż. Wojciecha Farugi (Teatr Polski, Bydgoszcz), "Twarzą w twarz" w reż. Mai Kleczewskiej (Teatr Polski, Bydgoszcz i Teatr Powszechny, Warszawa). Część spektakli zostanie wystawiona kilkukrotnie.
Do finału Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy "AURORA" zakwalifikowano pięć sztuk. Zostaną one zaprezentowane w formie szkiców teatralnych. Festiwal Prapremier organizowany jest przez Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.
Festiwalowi Prapremier towarzyszyć będzie przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego. (PAP)
autorzy: Jerzy Rausz, Tomasz Więcławski
rau/ twi/ pat/