Gala finałowa Jazz Campingu Kalatówki 2021 poświęcona była pamięci zmarłego 31 lipca 2021 r. saksofonisty i kompozytora muzyki filmowej Jerzego Matuszkiewicza. 25. edycję wydarzenia zakończył koncert Tribute to „Duduś”.
Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz przez lata był stałym bywalcem Campingów i wraz ze Zbigniewem Namysłowskim i Januszem Muniakiem (1941-2016) prowadził koncerty i jam sessions.
"Jerzy +Duduś+ Matuszkiewicz chętnie przyjeżdżał na Kalatówki ze swoja żoną Grażyną; byli naszymi stałymi gośćmi. Muzyk od lat honorowo patronował naszej imprezie" – powiedziała PAP dyrektor Hotelu Górskiego Kalatówki Marta Łukaszczyk, która wraz z Małgorzatą Namysłowską od 25 lat organizuje to jesienne spotkanie jazzmanów w Tatrach.
Publiczność finałowego koncertu usłyszała wielkie przeboje skomponowane przez Matuszkiewicza, m.in. "Miłość złe humory ma", "Zaklęte rewiry", "Sweet Saxophone".
Muzycy przypomnieli, że Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz stał się bohaterem jednej z piosenek Wojciecha Młynarskiego: "Ach to był szał, gdy +Duduś+ grał na saksofonie / Tworzył styl mych najlepszych chwil, mych młodych lat / Każdego dnia nadzieja szła w białym welonie / Spotkać mnie, zaprzyjaźnić się, iść razem w świat. / I wciąż na Mokotowskiej, / Gdy zmierzch spóźnia się troszkę / Tych chwil starym Hybrydom żal, / Gdy nastrój trwał i +Duduś+ grał na saksofonie" - śpiewał Młynarski.
W pierwszej części koncertu, w którym przypomniano twórczość Matuszkiewicza - jednego z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórcy historii jazzu, kompozytora kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych - wystąpili: Zbigniew Namysłowski grający na saksofonach sopranowym, sopraninowym i na alcie (muzyk jest też dyrektorem artystycznym JCK); Robert Majewski - na trąbce; Tomasz Pruchnicki – na saksofonie tenorowym; Tomasz Sołtys – na fortepianie; Marian Pawlik na kontrabasie; Marcin Sojka na perkusji.
W koncercie finałowym udział wzięli wszyscy muzycy uczestniczący w 25. Jazz Campingu Kalatówki. Zagrali: perkusista Jacek Kochan ze swoim Towarzystwem Muzycznym - skrzypkiem Maciejem Smoczyńskim, Łukaszem Poprawskim na saksofonie altowym i Michałem Afryką na kontrabasie.
Po koncercie zgodnie z tradycją miało miejsce nocne jam session.
"Zależało nam, aby ten jubileuszowy Camping się odbył, choć nie było to wcale takie oczywiste wobec sytuacji zagrożenia kolejną falą epidemii" – zaznaczyła w rozmowie z PAP dyr. Łukaszczyk. "Jednak się powiodło i gościliśmy blisko 40 znakomitych muzyków jazzowych i naszą wierną publiczność" - dodała.
Jazz Campingi zostały wznowione w 1997 r. za sprawą Marty Łukaszczyk oraz Małgorzaty i Zbigniewa Namysłowskich. Jednak historia tych imprez sięga lat 1959-1960. Wśród uczestników dwóch pierwszych Campingów byli wtedy m.in. Krzysztof Komeda, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Trzaskowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Roman Polański, Barbara Kwiatkowska oraz organizatorzy pierwszego Jazz Campingu - Jan Zylber i Jan Borkowski.
Jazz Camping Kalatówki jest współfinansowany ze środków otrzymanych z Urzędu Miasta Zakopane. Patronat honorowy nad imprezą objął burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. (PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/ mk/