Rozpoczęła się szósta edycja Młodzieżowego Słowa Roku. Tegoroczna odsłona zostanie zorganizowana w odświeżonej formule. Przyznana zostanie także Nagroda Jury dla słów wyróżniających się pod względem oryginalności i trafności.
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.
Według nowych zasad, Młodzieżowe Słowo Roku zostanie wyłonione w dwóch etapach. Do 7 listopada za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl, będzie można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Następnie jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego, Anna Wileczek z Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach, Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Bartek Chaciński z „Polityki dokona analizy nadesłanych zgłoszeń. Natomiast 15 listopada zaprezentowana zostanie finałowa dwudziestka słów – słowa najczęściej zgłaszane, a jednocześnie zgodne z regulaminem.
Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie sjp.pwn.pl zostanie uruchomiony formularz głosowania, za pomocą którego będzie można wskazać jedno słowo z listy, które zdaniem głosujących zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2021. Drugi etap plebiscytu zakończy się o północy 30 listopada.
Ponadto z puli zgłoszeń pierwszego etapu jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo i przyzna Nagrodę Jury oraz dwa wyróżnienia. Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.
Wyniki plebiscytu będą znane na początku grudnia.
W ubiegłych latach w plebiscycie zwyciężyły takie słowa jak „sztos”, „XD”, „dzban” i „alternatywka”. (PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/