Odkryłem bogatą stronę intelektualną utworów Fryderyka Chopina, a nie tylko emocjonalną, na którą większość ludzi zwraca uwagę. W swojej muzyce ukrył on wiele ciekawych rozwiązań, ale trzeba wiedzieć gdzie one są i jak ich użyć – mówi pianista reprezentujący Kanadę JJ Jun Li Bui.
"Myślę, że mogłem zagrać lepiej, byłem trochę zmęczony, ale mam nadzieję, że słuchaczom się podobało" – tak JJ Jun Li Bui skomentował swój występ. Podczas piątkowych przesłuchań III etapu Konkursu Chopinowskiego artysta wykonał: Balladę F-dur op. 38, Mazurek g-moll op. 24 nr 1, Mazurek C-dur op. 24 nr 2, Mazurek As-dur op. 24 nr 3, Mazurek b-moll op. 24 nr 4, Rondo a la Mazur F-dur op. 5 oraz Sonatę h-moll op. 58.
"Największym wyzwaniem było zmieszczenie się w czasie z tak dużym programem podczas recitalu. Również jeśli chodzi o ćwiczenie tak dużej liczby utworów to wymaga czasu. Kiedy grasz tak długi repertuar dopada cię zmęczenie, dekoncentrujesz się i zaczynasz się mylić, dlatego tak ważne jest umiejętne gospodarowanie energią" - opowiadał dziennikarzom.
Dodał, że ze wszystkich wykonywanych dziś utworów, to mazurki udało mu się zagrać najbardziej zgodnie z tym co sobie założył. "Dla mnie każdy z mazurków, które dziś wykonałem ma swój wyjątkowy charakter, każdy jest piękny na inny sposób. Myślę, że najważniejsze jest zaprezentowanie ich charakteru i taneczności" - zaznaczył.
Pianista mówił o odkrywaniu muzyki Chopina. "Odkryłem bogatą stronę intelektualną jego utworów, a nie tylko emocjonalną, na którą większość ludzi zwraca uwagę. W swojej muzyce ukrył on wiele ciekawych rozwiązań, ale trzeba wiedzieć gdzie one są i jak ich użyć".
Poranne zmagania pianistów zakończył recital Japonki Yasuko Furumi, która zagrała Rondo Es-dur op. 16, Mazurek a-moll op.59 nr 1, Mazurek As-dur op. 59 nr 2, Mazurek fis-moll op. 59 nr 3 i Sonatę h-moll op. 58.
"Czuję, że przepiękna muzyka Chopina mnie przepełnia" - wyznała reporterom po występie. "Udało mi się zagrać dzisiaj z największą swobodą i spokojem, spośród tych III etapów. Cieszyłam się tą muzyką, oczywiście już w trakcie grania, czułam, ze pewne elementy mogłabym zagrać lepiej" - opowiadała.
Furumi powiedziała, że jest w trakcie studiów magisterskich i ostatnio pisała pracę na temat mazurków Chopina. "Mazurki nie są dla nas bliskie kulturowo, ale są tak przepiękne, że nauka ich sprawiła mi dużo radości" - dodała. "Przed konkursem czytałam bardzo wiele książek o Chopinie, ale najwięcej o polskiej kulturze i tym kompozytorze dowiedziałam się z jego muzyki" - podkreśliła. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/