„Artyści generała Władysława Andersa z Wilna i Wileńszczyzny” – wystawa pod takim tytułem została otwarta w piątek w Domu Kultury Polskiej w stolicy Litwy. Autorem ekspozycji jest polska Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.
„Wystawa opowiada o losach Polaków z Wileńszczyzny szeroko pojętej, artystach, którzy w wyniku różnych deportacji, wywózek trafili do łagrów sowieckich, a potem wydostali się z Rosji Sowieckiej razem Armią Andersa” – powiedział PAP Paweł Zarzycki, prezes zarządu Fundacji.
Otwarta w Wilnie wystawa prezentuje postacie Mariana Bohusz-Szyszko, Haliny Sukiennickiej, Wojciecha Falkowskiego, Jana Wieliczko, Janiny Baranowskiej, Haliny Nałęcz, Janusza Eichlera, Jana Mariana Kościałkowskiego. Ekspozycja pokazuje szlak bojowy artystów, opowiada o ich wojennym losie, a także prezentuje reprodukcje ich dzieł.
Zarzycki podkreśla, iż artyści, „potocznie zwani artystami Andersa”, są mało znani w Polsce i praktycznie nie są znani na Wileńszczyźnie.
„Większość po wojnie osiedliła się w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Australii, Francji, tam tworzyli, a po 1989 roku jakoś nie było atmosfery, żeby ich sprowadzić” – stwierdził Zarzycki podkreślając, że „są to wybitni artyści”.
W ocenie Zarzyckiego, wileńska wystawa jest „wypełnieniem białych plam wiedzy o losach wojennych i powojennych ludzi z kresów Rzeczpospolitej”.
Otwarciu wystawy w Wilnie towarzyszyła prezentacja filmu „Artyści Andersa” w reżyserii Rafała Brylla oraz wykład prof. Jana Wiktora Sienkiewicza z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, historyka sztuki i znawcy polskiej sztuki na emigracji.
Wystawa „Artyści generała Władysława Andersa z Wilna i Wileńszczyzny” będzie też prezentowana w Domu Kultury w Solecznikach.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ap/