Polscy wyznawcy islamu świętują Miełlud, czyli dzień narodzin proroka Mahometa. W meczecie w Białymstoku odbyła się w niedzielę okolicznościowa modlitwa i spotkanie wiernych zorganizowane przez Muzułmański Związek Religijny w RP.
Miełlud - dzień narodzin proroka Muhammada (Mahometa) - nie należy do głównych świąt religijnych w kalendarzu muzułmańskim. Są nimi bowiem Ramadan Bajram (z okazji zakończenia postu) i Kurban Bajram (Święto Ofiarowania).
Przedstawiciele Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR), który jest najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu, podkreślają jednak, że Miełlud obecny jest w tradycji religijnej społeczności tatarskiej nie tylko jako wyraz pamięci o proroku, ale służy też integracji tej społeczności. To właśnie Tatarzy są największą grupą polskich muzułmanów.
W okolicznościowym kazaniu imam muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Białymstoku Mirzogolib Radzhabaliev przypomniał historię rozpoczęcia obchodów tego święta, co miało miejsce w Egipcie, ok. 250 lat po śmierci Mahometa. Jak mówił w nagraniu opublikowanym przez MZR, słowo "mewlid" (miełlud) oznacza wiersze, stanowiące wyraz uznania dla proroka i wychwalające jego cechy.
"Celem, dla którego obchodzona jest noc narodzin proroka, jest zrozumienie jego wszechstronnego proroctwa, jego zaufania do Allaha, jego wysokiej moralności pochodzącej z Koranu, odwagi, litości, sprawiedliwości, cierpliwości i szczodrości" - powiedział imam.
Dla społeczności to radosny dzień, okazja do spotkań i świętowania. W tym roku przypada w poniedziałek 18 października (data wyliczana według kalendarza księżycowego ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu tradycyjnym). W niedzielę w meczecie w Białymstoku MZR zorganizował okolicznościowe spotkanie wiernych. Po modlitwie i recytacji Koranu, śpiewano pieśni religijne, był też tradycyjny poczęstunek.
Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Przedstawiciele MZR szacują, że do związku należy około 5 tys. osób, przede wszystkim polskich Tatarów.
Historia ich obecności na ziemiach RP ma ponad sześćset lat, ale współcześnie Tatarzy są jedną z najmniejszych w kraju grup etnicznych. Największe skupiska polskich Tatarów są w województwie podlaskim. Liczbę wszystkich muzułmanów w kraju przedstawiciele MZR szacują na ok. 60 tys. osób, wliczając w to cudzoziemców – uchodźców, studentów, dyplomatów i biznesmenów.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ mark/