Polska Fundacja Narodowa wspiera budowę sieci polskich instytucji, m.in. naukowych i kulturalnych we Włoszech – poinformował w poniedziałek Temistokles Brodowski z Fundacji.
Szefowie fundacji wzięli udział w jednym z wydarzeń z tym związanych – w międzynarodowej konferencji na uniwersytecie w Padwie "Klasyczne inspiracje i kulturowe aspiracje promotorów kultury polskiej w Padwie" – podał. Wydarzeniu towarzyszyło spotkanie z reprezentantami organizacji i instytucji naukowych i kulturalnych – dodał Brodowski.
Konferencja, to międzynarodowa inicjatywa naukowa mająca na celu zbudowanie sieci polskich instytucji we Włoszech m.in. naukowych i kulturalnych. W zakończonym w ubiegłym tygodniu spotkaniu uczestniczyli m.in. naukowcy z polskich uczelni.
Prezes PFN Marcin Zarzecki powiedział PAP, że fundacja otrzymała możliwość uczestniczenia w koniecznym procesie sieciującym organizacje akademickie i kulturalne zajmujące się polskim dziedzictwem we Włoszech.
"To ważny początek, pozwalający porównać doświadczenia instytucjonalne oraz wyznaczyć podstawowe obszary tematyczne badań naukowych oraz kierunki współpracy" - powiedział PAP prezes Zarzecki. "Traktujemy to wydarzenie jako inicjujące" - dodał.
Biorący udział we włoskiej konferencji i spotkaniach wiceprezes PFN Michał Góras przypomniał o wyjątkowym znaczeniu uniwersytetu w Padwie dla polskiej nauki.
"To właśnie w jej murach wykształciły się elity polskie XVI i początku XVII stulecia, co potwierdzają nazwiska tzw. +padewczyków+, uchodzących za osoby o wybitnej kulturze oraz wysokich kompetencjach filologicznych czy medycznych" – podkreślił Góras.
Brodowski poinformował, że zgodnie ze swoimi celami statutowymi Polska Fundacja Narodowa wspiera organizacje polonijne i realizuje działania zmierzające do zachowania oraz upowszechniania poloników, m.in. na uniwersytecie w Padwie.
Pomysłodawcą włoskiej konferencji naukowej był dyrektor Archiwów Państwowych w Opolu prof. Mirosław Lenart - przewodniczący ministerialnego zespołu ds. inicjatyw podejmowanych z okazji jubileuszu 800-lecia Uniwersytetu w Padwie. Udział w spotkaniu wzięli naukowcy m.in. uniwersytetów z Rzymu, Padwy, Wrocławia, Krakowa, Warszawy, Lublina, Rzeszowa, Białegostoku - podali organizatorzy.
Podczas spotkania zaprezentowano też zebrane na stronie internetowej Uniwersytetu Padewskiego informacje o osobach przybywających na studia do Padwy w 800-letniej historii uczelni.(PAP)
ago/ dki/