Postać błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, pokazaną przez pryzmat wartości, jakie wyznawał i którym był wierny, przedstawia wystawa plenerowa „Dekalog księdza Jerzego”. Od 18 października do 14 listopada można ją oglądać na Żoliborzu obok sanktuarium księdza Jerzego.
W ramach obchodów 37. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki 19 października o godz. 18.00 w stołecznym kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odbędzie się msza św. Wierni będą się modlić o kanonizację kapelana Solidarności.
Dzień wcześniej 18 października otwarto wystawę plenerową "Dekalog księdza Jerzego". Przygotował ją Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Ośrodkiem Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie i Fundacją im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro", Ministerstwem Spraw Zagranicznych i marszałkiem woj. podlaskiego.
Wystawa składa się z 78 zdjęć, cytatów z wypowiedzi ks. Jerzego, do których dołączono teksty opisujące konkretne wydarzenia z życia męczennika. Wśród wartości przedstawionych na 20 panelach są: miłość do Boga i bliźniego, wiara, męstwo, radość, godność, solidarność, godność, wolność, prawda i świętość.
"Te dziesięć słów jest wciąż aktualnych i wartych do rozważenie i przyjęcia w swoim życiu" – powiedział kustosz sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki ks. Marcin Brzeziński, otwierając wystawę.
"Nie jest to kalendarz wydarzeń z życia ks. Jerzego, ale opowieść o wartościach, którymi się kierował, wplecionych w kolejne etapy jego życia. Zdjęcia wraz z cytatami wzajemnie się dopełniają. Np. czytając o pierwszych latach życia błogosławionego w Suchowoli i poznając jego rodzinę, wybrzmiewa wartość miłości, którą otrzymywał w domu i z którą poszedł w dalsze życie" – powiedziała współautorka wystawy Urszula Gierasimiuk, naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. "Wśród zdjęć, których nigdy wcześniej nie prezentowano, jest np. pogrzeb jego siostry" – wskazała.
Kolega z jednostki Wojskowej w Bartoszycach ks. Marian Janus z diecezji kieleckiej powiedział, że "ks. Jerzy był człowiekiem niezwykle życzliwym, serdecznym, otwartym, przyjacielskim, który mimo trudnych doświadczeń starał się pozostawać zawsze wiernym Bogu i wartościom, które wyznawał". "Czynił to zarówno w czasie służby wojskowej, jak i później, jako kapłan, podejmując kolejne posługi w Kościele" – zaznaczył.
"Ks. Popiełuszko uczył nas dostrzegać drugiego człowieka, jego potrzeby. Zawsze budował więzi z ludźmi, których spotykał w swoim życiu" – wskazał ks. Janus.
Powiedział, że w każdy trzeci poniedziałek października, czyli w okolicy śmierci bł. ks. Jerzego, jego koledzy z wojska gromadzą się o godz. 12.00 na wspólnej modlitwie w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, tuż obok grobu kolegi. "W czasie mszy św. polecamy Bogu ludzi, których spotykał ks. Jerzy oraz prosimy za jego wstawiennictwem za nas samych byśmy żyli Ewangelią" – powiedział ks. Janus.
Wystawa była wcześniej pokazywana na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Watykanie i w Białymstoku – poinformował Paweł Kęska z muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Powiedział, że powstała w kilku wersjach. "W tym czasie można oglądać ją także w Szczecinie. Naszym marzeniem jest, by wędrowała po środowiskach polonijnych na świecie" – zapowiedział Kęska.
W ramach obchodów 37. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki 19 października o godz. 18.00 w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odbędzie się msza św. Wierni będą się modlić o kanonizację kapelana Solidarności.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko po maturze wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie dał się poznać jako obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich w 1972 r. pełnił posługę w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.
W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością i odprawiał comiesięczne msze św. za ojczyznę, gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy.
W czasie stanu wojennego występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb reżimu komunistycznego.
Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób.
Od 1984 r. grób męczennika odwiedziło ponad 23 mln wiernych, w tym kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/