W czwartek ruszy cykl wydarzeń promujących historię oraz kultury polską i żydowską. Motywem przewodnim będzie jabłko (ab epele), stanowiące „pretekst do działań na wielu polach” – poinformowały organizatorki, Natalia Chmielarz i Marta Basak.
Celem festiwalu jest przybliżenie historii poprzez pryzmat jabłek. W obiegowej opinii to właśnie jabłko miało być owocem poznania dobrego i złego. „Owoc ten był początkiem wszystkich naszych kłopotów” – wyjaśniły pomysłodawczynie.
W programie festiwalu, poza wykładem Belli Szwarcman-Czarnoty o jabłku w tradycji żydowskiej, goście usłyszą też prelekcję Grzegorza Hoduna z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach o dawnych odmianach jabłoni. Ponadto zostanie wygłoszony przez Tomasza Porowskiego wykład o historii cydru. Gościem będzie również pisarka Anda Rottenberg.
Podczas spotkań odbędzie się wspólne czytanie fragmentów „Dziewcząt z Nowolipek” i „Rajskiej Jabłoń” Poli Gojawiczyńskiej.
Wśród zabaw czekających na uczestników są też zajęcia z ilustrowania haftem dla młodszych. W programie znajdzie się także: projekcja filmu izraelskiego „Pustynne Jabłka”, warsztaty piosenki jidysz, klezmerski DJ set związanego z Radiem Kapitał Marka Głogowskiego.
Zgodnie z informacją podaną przez Centrum Kultury Jidisz „Festiwal zakończy wielka uczta składająca się z przyrządzonych wcześniej wspólnie jabłkowych potraw. Wspólnemu ucztowaniu towarzyszyć będzie koncert pieśni jidyszowych w wykonaniu Belli Szwarcman-Czarnoty i Ro´z˙y Czarnoty”.
Wydarzenie potrwa do 24 października. Więcej informacji dotyczących programu można znaleźć na stronie Centrum Kultury Jidisz. (PAP)
Autorka: Ewa Nehring
neh/ pat/