"Czasoprzestrzeń zbioru" to nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu, która stanowi prezentację części kolekcji sztuki współczesnej ze zbiorów własnych muzeum. Ekspozycja, którą będzie można oglądać od piątku, odwołuje się do idei wystawy pokazywanej w MA w 1977 r.
Wystawa będzie pierwszą po niemal dwudziestu latach prezentacją części kolekcji sztuki współczesnej ze zbiorów własnych Muzeum Architektury. Licząca dziś blisko 1100 obiektów kolekcja powstawała od 1966 roku w oparciu o przekonanie o podobieństwach i wzajemnym oddziaływaniu sztuk wizualnych i architektury.
„Przy jej tworzeniu wybierano głównie prace o charakterze +racjonalnym+, oparte na kryteriach zbliżonych do metod postępowania w naukach ścisłych, a formalnie mieszczące się przede wszystkim w obrębie nurtu abstrakcji geometrycznej” – tłumaczyła kuratorka wystawy Małgorzata Devosges-Cuber.
Formą aranżacji oraz wyborem dzieł ekspozycja nawiązywać będzie do prezentowanej w 1977 roku wystawy „Współczesna plastyka związana z architekturą”. Jej ideą - jak mówiła kuratorka – „była prezentacja obiektów, będących wyrazem aktualnych poszukiwań dotyczących kształtowania przestrzeni, harmonii i właściwości fizykalnych barw, optyki światła, kinetyki rytmów i proporcji kształtów”. Wystawa była zaczątkiem stałej ekspozycji sztuki w Muzeum Architektury, prezentowanej do końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
„Tytułowa Czasoprzestrzeń Zbioru jest więc zarówno próbą rekonstrukcji sposobu myślenia o powiązaniach sztuki i architektury, jak i okazją do jej reinterpretacji współcześnie. Służy również wyznaczeniu perspektyw rozbudowania zbioru o nowe obiekty w przyszłości” – wskazała Devosges-Cuber.
Na ekspozycję złoży się ponad osiemdziesiąt dzieł malarskich, szkiców, grafik, reliefów, obiektów przestrzennych i modeli, które odwołują się do rewolucyjnej awangardy dwudziestolecia międzywojennego, rozwijając konstruktywistyczne wątki w sztuce lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Będą to m.in. prace takich artystów jak: Magdalena Abakanowicz, Maria Jarema, Henryk Stażewski, Tadeusz Kantor, Alina Ślesińska, Wacław Szpakowski, Zdzisław Jurkiewicz, Jerzy Rosołowicz, Kajetan Sosnowski, Wanda Gołkowska i Jan Chwałczyk.
Nową wystawę w Muzeum Architektury będzie można oglądać do końca grudnia 2021 roku. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/