Przyszły rok będzie w Białymstoku rokiem Władysława Bartoszewskiego – zdecydowali w poniedziałek miejscy radni. W lutym 2022 roku przypada setna rocznica urodzin b. ministra spraw zagranicznych i działacza opozycji antykomunistycznej; w mieście stanie upamiętniający go pomnik.
Na tej samej sesji radni przyjęli też stanowisko w sprawie podobnego upamiętnienia w 2022 roku 10. Pułku Ułanów Litewskich oraz 42. Pułku Piechoty. Minie wówczas sto lat od przeniesienia do Białegostoku obu tych jednostek.
Projekt stanowiska w sprawie ustanowienia roku Władysława Bartoszewskiego (1922-2015) w Białymstoku przygotował prezydent miasta, do którego zwróciło się z taką prośbą stowarzyszenie "Warto być przyzwoitym". "Jego dorobek oraz działalność społeczna, badawcza i polityczna miały duże znaczenie dla losów naszego kraju, naszej tożsamości i pamięci" - napisano w tym dokumencie o Bartoszewskim.
"Prof. Władysław Bartoszewski, powstaniec warszawski, działacz Komitetu Pomocy Żydom +Żegota+, żołnierz AK, opozycjonista, wybitny intelektualista i działacz, propagator Polski za granicą, jeden z budowniczych demokratycznego państwa prawa po 1989 roku, swoimi dokonaniami uczył nas i uczy patriotyzmu, otwartości i przyzwoitości" - głosi stanowisko; za jego przyjęciem zagłosowało szesnastu radnych, dziesięć osób było przeciw a jedna wstrzymała się od głosu.
Prezentujący projekt zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki mówił, że w życiorysie Władysława Bartoszewskiego "widać te wszystkie wydarzenia z historii naszego kraju, które miały ogromny wpływ na to, w jakiej Polsce obecnie żyjemy". "Mało jest takich osób w naszej historii, a szczególnie w historii XX wieku, które tak mocno jak Władysław Bartoszewski zawsze były autentycznymi i żarliwymi patriotami, które prezentowały ten patriotyzm otwarty, nowoczesny, pozbawiony ksenofobii, tego czego w bardzo dużym stopniu jesteśmy obecnie świadkami" - mówił Rudnicki.
W mieście stanie pomnik Władysława Bartoszewskiego. W maju miasto rozstrzygnęło konkurs na koncepcję. Pomnik ma stanąć w centrum miasta, na moście zlokalizowanym między Placem im. Andrzeja Piotra Lussy a Pałacem Branickich. Projekt był jednym ze zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na 2021 roku i - decyzją białostoczan - znalazł się w grupie pomysłów wybranych do realizacji. Pomnik ma być odsłonięty w przyszłym roku.
Radni przyjęli też w poniedziałek drugie stanowisko dotyczące patronów roku 2022 w mieście; przyjęli je jednogłośnie (troje radnych w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu).
Zgodnie z propozycją złożoną przez radnego PiS Pawła Myszkowskiego, dzięki temu upamiętnione zostaną w ten sposób dwie jednostki wojskowe związane z historią Białegostoku - 10. Pułk Ułanów Litewskich oraz 42. Pułk Piechoty. Jak wynika z uzasadnienia tego stanowiska, w przyszłym roku przypadnie stulecie ich przeniesienia do miasta (w przypadku pułku piechoty chodzi o moment pełnego przeniesienia, bo już wcześniej w mieście stacjonował jego batalion zapasowy).(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ dki/