Znaczek pocztowy upamiętniający działanie tak zwanej Grupy Ładosia, która w latach 1941-1943 ratowała Żydów z gett na terenie okupowanej Polski, został wyemitowany przez Pocztę Polską - poinformowała poczta w środowym komunikacie.
Poczta Polska przypomina, że Sejm na początku tego roku, swoją uchwałą, ustanowił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia.
W komunikacie poinformowano, że Aleksander Ładoś był polskim dyplomatą w Bernie, który podczas II wojny światowej stanął na czele siatki polskich dyplomatów i żydowskich działaczy. W konspiracji, z narażeniem własnego życia, wydawali oni Żydom w Polsce fałszywe paszporty dla udokumentowania przez ich posiadaczy rzekomego obywatelstwa Paragwaju, Hondurasu, Haiti lub Peru.
"Według historyków akcją objęli do 10 tysięcy osób narodowości żydowskiej – obywateli Polski, Holandii, Niemiec i kilkunastu innych państw okupowanej Europy. Trudno dziś ustalić liczbę ocalonych wskutek tych działań przed zagładą" - napisano w komunikacie poczty.
Na znaczku projektu Agnieszki Sancewicz widnieje koloryzowane artystycznie zdjęcie portretowe lidera grupy – Aleksandra Ładosia. W górnym prawym rogu zamieszczono polskie barwy narodowe, a wzdłuż prawej krawędzi znalazła się nazwa emisji. Na znaczku umieszczono nazwiska pozostałych członków ścisłego kierownictwa tej nieformalnej grupy. (PAP)
pif/ mmu/