W 35. rocznicę spotkania międzyreligijnego w Asyżu w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie odbyła się modlitwa o pokój z udziałem przedstawicieli Kościołów katolickiego, protestanckiego, ewangelickiego, starokatolickiego i wyznawców judaizmu i islamu.
Kościół katolicki reprezentował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny ks. Doroteusz Sawicki a Kościół Starokatolicki Mariawitów – naczelny biskup Karol Babi. W imieniu wyznawców judaizmu modlił się naczelny rabin Polski Michael Schudrich, wyznawców islamu – imam Jabbar Koubaisy, a w imieniu Wspólnoty Sant'Egidio Magdalena Wolnik.
Kard. Nycz przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że od pierwszego Światowego Dnia Modlitwy o Pokój minęło ponad 30 lat.
"Papież Jan Paweł II wystąpił wówczas z inicjatywą, która była odważna i – też trzeba to powiedzieć – nie wszystkim się podobała. Ludzie mieli pewne wątpliwości natury ekumeniczo-religijnej. Dziś wiemy, że choć minęło 35 lat, minął ten pontyfikat, to okoliczności i powodów skłaniających do usilnej modlitwy o pokój jest w świecie jeszcze więcej" – ocenił.
Wyjaśnił, że powodem do modlitwy o pokój jest m.in. problem migracji. "Dzisiaj się dziwimy, skąd się biorą tacy czy inni uchodźcy, czy migranci, a z drugiej strony nie pytamy, co robiliśmy 20 lat temu, jako Europa, jako tzw. pierwszy świat, kiedy ingerowaliśmy w pewne sprawy, które potem zostawiliśmy rozgrzebane i dzisiaj mamy skutki tego" – stwierdził.
Zdaniem metropolity warszawskiego "pokój rodzi się i powstaje w ludzkich sercach". "A pokój w sercach ludzkich daje Pan Bóg. On obdarza pokojem, o to się modlimy bardzo często. Dlatego trzeba od modlitwy zacząć, ale nie ustawać także w tym, żeby pokój wprowadzać" – zastrzegł.
Ks. Doroteusz Sawicki zaznaczył, że pierwsza modlitwa o pokój odbyła się 2 tys. lat temu i jej inicjatorem był Jezus Chrystus, który zwrócił się do swoich uczniów słowami: "Pokój mój zostawiam dam, pokój mój wam daję".
"Dlatego Kościół, który przyjmuje dziedzictwo Chrystusa, całą swoją historią powinien budować pokój. Ponieważ pokój to dar Boży, a dary Boże trzeba chronić. Szatan zawsze będzie się starał zniszczyć pokój" – podkreślił.
Według ks. Sawickiego "wszystkie religie pochodzą od tego samego Boga Stwórcy, chociaż nazywają Go innymi imionami". "Wszystkie religie dążą do tego, żeby chronić pokój. My niestety często o tym zapominamy i próbujemy budować pokój nie otwartą dłonią przyjaźni, lecz zaciśniętą pięścią nienawiści" – ocenił.
"Nie przyjmujemy ludzi, którzy musieli opuścić swoje kraje, ale staramy się mówić o tym, czego nam potrzeba. Nie ma żadnego +ja+, nie ma żadnego +ty+. Jesteśmy tylko +my+" – mówił.
Prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego i rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie abp Jerzy Pańkowski zaznaczył, że pokój militarny między państwami i narodami jest bardzo ważny, ale modlitwa o pokój zakłada także pokój wewnętrzny.
"Gdybyśmy wszyscy mieli w naszym wnętrzu pokój, nie byłoby wtedy niepokoju na zewnątrz. Gdybyśmy mieli pokój w naszych sercach – który jest zawsze rezultatem ogromnej pracy, wysiłku – wtedy inaczej pracowalibyśmy na rzecz pokoju na zewnątrz. Największym i najsilniejszym narzędziem w tej pracy jest modlitwa" – ocenił abp Pańkowski.
"Wiem, jakim zainteresowaniem cieszy się ta inicjatywa (modlitwa o pokój – PAP) i jakie ma znaczenie dla świata, szczególnie dzisiaj, kiedy słowa: wojna, prześladowanie, cierpienie oraz brak zainteresowania losem innego człowieka często staje się tematem powszednim, który nas dotyka, a na który nie zawsze mamy wpływ" – mówił.
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich podkreślił, że modlitwa o pokój jest ważna w każdym czasie. "Każda osoba wierząca, każdy duchowny, powinien walczyć o pokój. To trochę dziwnie brzmi: walczyć o pokój, ale ta walka jest potrzebna w każdym pokoleniu" – stwierdził.
Zdaniem Schudricha największym zagrożeniem dla pokoju jest egoizm i sytuacja, kiedy ludzie potrafią myśleć tylko o sobie.
"Mamy obowiązek zawsze myśleć o drugim człowieku, który nosi w sobie iskrę Bożą. Tak powinniśmy każdego człowieka traktować" – zastrzegł. Dodał, że pomóc nam w tym, aby traktować drugiego tak jak powinniśmy, jest modlitwa.
Przypomniał, że tak właśnie traktował innych inicjator pierwszej międzyreligijnej modlitwy o pokój papież Jan Paweł II.
"To był wyjątkowy człowiek. Całe jego życie to był jeden wielki przykład tego, jak należy traktować drugiego człowieka. On widział w każdym człowieku tę iskrę Bożą, nieważne czy rozmawiał z dzieckiem, czy z królem albo premierem" – podkreślił.
Pierwszy Światowy Dzień Modlitwy o Pokój pod hasłem "Być razem, aby się modlić" zorganizował 27 października 1986 r. w Asyżu papież Jan Paweł II. Zaproszenie do spotkania modlitewnego w intencji pokoju na świecie przyjęli wówczas reprezentanci chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, buddyzmu, hinduizmu, dźinizmu, sikhizmu, zaratusztrianizmu oraz tradycyjnych religii Afryki i Ameryki. Było to pierwsze takie wydarzenie we historii świata. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/