Do 27 listopada kaliszanie mogą obejrzeć ekspozycję „Herbarium Łukasza Surowca” w Ośrodku Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień. „Tę wystawę powinno się obejrzeć” – mówi w niedzielę PAP dyrektor instytucji Piotr Bigora.
Jak podkreślił dyrektor "ta wystawa to misternie skomponowane obrazy z roślin, ziół, traw, liści i zbóż, które wyrosły na miejscach kaźni w Polsce, byłej Jugosławii, Białorusi, na Ukrainie”.
"To mądra, dojmująca i wartościowa ekspozycja, traktująca o krzywdzie, jaką ludzie potrafią sobie wzajemnie wyrządzać. Jest to wystawa, która była, jest i będzie aktualna. Bo taki jest człowiek, jego natura, demony, które w nim śpią a kiedy się budzą, dzieje się bardzo źle” – powiedział Bigora.
Na wystawie można obejrzeć 31 zielników z 26 miejsc. „Za każdą z tych prac kryje się trudna historia” – mówi autor Łukasz Surowiec.
"Prace sięgają swoją historią 2010 roku, kiedy trwały dyskusje nad tym, jak należy upamiętniać ofiary różnych zbrodni. Rośliny pochodzą z miejsc obciążonych traumą, miejsc pamięci lub też niepamięci, czy też miejsc, które w żaden sposób nie są upamiętnione. Miejsc, gdzie pod ziemią leżą ofiary masowych zbrodni czy morderstw na tle etnicznym, czy religijnym. Jedną z moich odpowiedzi jest właśnie zbiór Herbarium, czyli roślin, które wyrosły na ofiarach zbrodni” – tłumaczy Surowiec.
Miejsca, które artysta odnalazł, można sklasyfikować jako tereny zbiorowych mordów oraz pochówku nie tylko żołnierzy i jeńców wojennych, a często całych rodzin, grup etnicznych czy wyznaniowych.
Te przepiękne prace – jak mówi Bigora - „nie są zrobione dla upiększania naszych ścian”.
„To są obrazy, które z jednej strony ujmują swoją poetycką delikatnością a jednocześnie skłaniają do refleksji nad przemijaniem, nad traumą” – powiedział dyrektor Wieży Ciśnień.
Łukasz Surowiec jest rzeźbiarzem, performerem i twórcą filmów wideo. W swojej działalności artystycznej podejmuje przede wszystkim kwestie społeczne. Ukończył Wydział Rzeźby na krakowskiej ASP, studiował też na Universität der Künste w Berlinie. Jest artystą interdyscyplinarnym, rzeźbiarzem, performerem, twórcą filmów wideo, autorem akcji społecznych. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.(PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ mhr/