Remont trzech pomieszczeń, które miały być apartamentem dla marszałka Józefa Piłsudskiego, rozpoczął się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Budynek pochodzący z okresu międzywojennego był wzniesiony w hołdzie dla legionów i ich dowódcy.
Według świętokrzyskiego konserwatora zabytków, Janusza Cedro budynek kieleckiego Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego jest jednym z najlepiej zachowanych w Polsce przykładów międzywojennej architektury modernistycznej. Autorem projektu był Edgar Norwerth, a rozwiązania przez niego wybrane były na ówczesne czasy bardzo nowoczesne.
„Sala kinowa obecnego WDK już przed wojną miała klimatyzację, której elementy zachowały się do dziś. Podobnie zresztą jak charakterystyczne zdobienia z chęcińskich marmurów, mozaikowe posadzki i stiuki na sufitach. Przez cały okres powojenny utrzymana była stylistyka budynku, łącznie z międzywojenną kolorystyką ścian czy detalami ogrodzeń zewnętrznych” - powiedział PAP Cedro.
„Po obecnym stanie pokoi widać, że tworzenie apartamentu zostało przerwane w 1935 r. po informacji o śmierci marszałka. Mamy zresztą zachowane w dokumentacji zamówienie na meble do tych pokoi, ale brakuje informacji o tym, czy kiedykolwiek zostały odebrane” - powiedział dyrektor WDK Jarosław Machnicki.
Przy okazji remontu trzech pomieszczeń na piętrze, z wejściem z oddzielnej klatki schodowej, postanowiono przywrócić im zgodne z projektem przeznaczenie - apartamentu dla marszałka Józefa Piłsudskiego na okres jego pobytów w Kielcach. Z czasu budowy tych pokoi zachowały się zdobienia na sufitach i kamienne portale nad drzwiami pokoi.
„Po obecnym stanie pokoi widać, że tworzenie apartamentu zostało przerwane w 1935 r. po informacji o śmierci marszałka. Mamy zresztą zachowane w dokumentacji zamówienie na meble do tych pokoi, ale brakuje informacji o tym, czy kiedykolwiek zostały odebrane. Wiemy także, że z balkonu znajdującego się przy jednym z pokoi apartamentu odbierał honory wojskowe marszałek Edward Rydz-Śmigły, który dokonał uroczystego otwarcia budynku w 1938 r.” - powiedział dyrektor WDK Jarosław Machnicki, który jest z wykształcenia historykiem.
Niestety, nie ma dokumentacji zdjęciowej pomieszczeń z tego okresu, więc zostaną one odtworzone w nawiązaniu do wystroju i stylistyki z sąsiednich, bardziej reprezentacyjnych i zachowanych dobrze wnętrz. Ściany będą pomalowane na trzy kolory, tak aby uzyskać efekt głębi. W pokojach znajdzie się też więcej elementów dekoracyjnych z marmuru i stylizowane kinkiety na ścianach.
Apartament Józefa Piłsudskiego ma być wykorzystywany przez świętokrzyską Regionalną Organizację Turystyczną.
Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach został zbudowany z inicjatywy Komitetu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego - cywilnego zaplecza armii, mocno powiązanego ze stacjonującym w mieście 4. Pułkiem Legionów. W 1933 r. komitet zarejestrował się Stowarzyszenie „Dom Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego”, które do jesieni 1938 roku wybudowało nowoczesny budynek wraz z zapleczem sportowym, m.in. kortami tenisowymi i boiskami.
W czasie II wojny w budynku działała placówka tzw. soldatenheimu, z której korzystały stacjonujące w Kielcach wojska Wehrmachtu. Od 1949 roku budynek jest siedzibą Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. 12 maja 1990 r. WDK powrócił do imienia swojego patrona.(PAP)
and/ hes/