Na wystawie „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej”, zorganizowanej przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, można będzie obejrzeć 200 arcydzieł ze zbiorów drezdeńskich oraz polskich muzeów. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, natomiast wystawa dla publiczności będzie dostępna od piątku.
Muzeum Łazienki Królewskie w przesłanej PAP informacji podkreśliło, że dzieła sztuki zgromadzone w Dreźnie przez Augusta II i Augusta III, elektorów saskich i królów polskich, złożyły się na jedną z najwspanialszych kolekcji XVIII-wiecznej Europy.
"August II i August III byli nie tylko zapalonymi kolekcjonerami i prawdziwymi koneserami sztuki – wykorzystywali ją także umiejętnie do celów politycznych. Wystawność, przepych i tytułowy +splendor+ saskiego dworu zaprzęgnięte były w służbę propagandy" - napisano. Wystawa "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej" kładzie nacisk na ten właśnie aspekt kolekcjonerstwa i artystycznych przedsięwzięć Sasów.
Wystawa "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej" to pierwsza od 1997 r. próba przedstawienia publiczności wspólnej historii polsko-saskiej, której spuścizna widoczna jest do dziś zarówno w Dreźnie, jak i w Warszawie.
Muzeum poinformowało także, że obiekty prezentowane na wystawie układają się w opowieść o najważniejszych wydarzeniach z okresu trwającej 66 lat unii polsko-saskiej oraz o wysiłkach, jakie August II i August III podjęli na rzecz budowania pozycji Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. "Krzyże Orderu Orła Białego z garniturów rubinowego i szmaragdowego, złocona Maska Słońce z podobizną Augusta II, szabla niemiecka wysadzana turkusami i szmaragdami, spektakularne wyroby z miśnieńskiej porcelany, takie jak przeszło metrowej wysokości papuga Ara czy puchar w kształcie strusia w oprawie złotniczej i porcelanowej, czy wreszcie piękna Wenus Jacopa Palmy il Vecchio, jeden z klejnotów królewsko-elektorskiej galerii malarstwa – to tylko niektóre z arcydzieł, które będzie można obejrzeć w gmachu Podchorążówki i Pałacu na Wyspie w Łazienkach" - wymieniono.
Oprócz cennych zabytków ze Staatliche Kunstsammlungen Dresden oraz Sächsische Hauptstaatsarchiv Dresden zwiedzający zobaczą również wybór dzieł sztuki pochodzących z polskich muzeów: Zamków Królewskich w Warszawie i na Wawelu, Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze oraz Biblioteki Kórnickiej PAN.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog, autorstwa specjalistów polskich i niemieckich, zawierający materiał ilustracyjny (w przygotowaniu) oraz program edukacyjny.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 stycznia 2022 r.
W listopadzie wstęp na wystawę jest bezpłatny w ramach akcji "Darmowy Listopad". Z kolei w grudniu i styczniu będzie obowiązywał jeden wspólny bilet do wszystkich obiektów, zaś w piątki wstęp jest bezpłatny.
Więcej informacji na temat samej wystawy, jak i towarzyszących jej wydarzeń znajduje się na stronie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/