„Andżej Śniegu” to autobiograficzny monodram, autorstwa i w wykonaniu aktora teatralnego i filmowego Andrzeja Franczyka. Opowieść tę przeniósł na Scenę pod Ratuszem Teatr Ludowy w Krakowie. Premiera odbędzie się w niedzielę.
„To opowieść o losie ludzkim. Bardzo rymuje mi się z twórczością Wiesława Myśliwskiego. To jednak biały rym albo rym mentalny, bo nie o język ani historię tu chodzi, raczej o prawdę i szczerość, dotykającą ludzkiego losu. Losu z wyboru związanego z przyrodą, i z wszystkim, co się z tym łączy” – powiedział reżyser spektaklu Tadeusz Piotr Łomnicki.
Jak zapowiedział, w przedstawieniu ma być „wszystko – dzieciństwo, dorastanie, klęski i sukcesy, zwariowane pomysły i miłość niemożliwa i niemożliwy zapał i żarliwość do ludzi, do życia, do swoich wrogów i przyjaciół”. „Andżej Śniegu jest totalny, jest swoim aniołem, cenzorem i klaunem samego siebie” – opisywał Łomnicki.
Tytułowy „śnieg”, będący równocześnie nazwiskiem bohatera, pojawia się w spektaklu dwa razy i oznacza kluczowe momenty w tej opowieści.
Twórcy określają przedstawienie „monodramem łobuzerskim wzniosłym” dla „dzieciaka z peselem dorosłego”.
Zdaniem Franczyka spektakl jest także dla widzów, którzy uważają, że nie nadają się na widzów. „Ktoś ci kiedyś powiedział, że nie nadajesz się na widza? Ależ bzdura! Nigdy nie słyszałem niczego głupszego! Przyjdź. Powędrujemy razem” – zachęcił i ocenił, że „ta opowieść zawróci w głowie jak pierwsza randka”. Dzięki przedstawieniu publiczność ma się przenieść m.in. w Bieszczady na ognisko, lecieć helikopterem nad Nowym Jorkiem, uczestniczyć w meczu siatkówki pomiędzy Brazylią i Serbią. „Ożyją mury ratusza. Słowa mistrza i dźwięki muzyki unosić się będą nad zdumionym krakowskim Rynkiem” – opisywał aktor.
Andrzej Franczyk urodził się w 1959 r. Ukończył krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Od 36 lat występuje w Teatrze Ludowym. Wcześniej był związany z Teatrem Polskim i Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Wystąpił w takich filmach jak m.in. „Anioł w Krakowie”, „Ekipa”, „Jak żyć?”, „Ratownicy”, „Lincz”, „Boże Ciało”.
Tadeusz Piotr Łomnicki urodził się w 1968 r. Ukończył PWST w Krakowie. Z Teatrem Ludowym jest związany do 26 lat. Łomnicki jest przede wszystkim aktorem. Poza licznymi spektaklami w Teatrze Ludowym, grał też w filmach, w tym w wielu serialach, m.in. w „Glinie”, „Przeznaczeniu”, „Przyjaciółkach”; gościnnie także m.in. w „Świecie według Kiepskich”, „Plebani”.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/