Obchody Narodowego Święta Niepodległości to celebracja wartości, która łączy dziesiątki milionów Polaków - napisał prezydent RP Andrzej Duda w artykule opublikowanym w czwartek na blogu niezależnego rosyjskiego radia Echo Moskwy.
Nasi przodkowie "w roku 1918, po 123 latach niewoli, wreszcie dopięli swego: wywalczyli powrót niepodległej Polski na polityczną mapę Europy" - wskazał prezydent RP. Podkreślił, że obchody Święta Niepodległości są "przypomnieniem olbrzymiego sukcesu, który po dziś dzień napełnia nas radością i dumą".
"Wolność, solidarność i szacunek dla prawa uznajemy za wartości fundamentalne, nierozdzielne i komplementarne. Jestem głęboko przekonany, że tylko w oparciu o nie społeczność europejska zaradzi piętrzącym się przed nią kryzysom" - napisał Andrzej Duda. Dodał następnie: "dekompozycja światowego ładu geopolitycznego, nowe, groźne zjawisko, jakim jest wojna hybrydowa, troska o bezpieczeństwo energetyczne, epidemiologiczne i żywnościowe, zmiany klimatyczne, masowe migracje, wzmocnienie demokracji pozwalające uniknąć pokusy technokratycznego elitaryzmu, wolność słowa w warunkach komunikacji cyfrowej, społeczna odpowiedzialność ponadnarodowych korporacji i przedsiębiorstw sektora finansowego, globalny wyścig w obszarach nowych technologii, sztucznej inteligencji oraz eksploracji przestrzeni kosmicznej – oto właściwa skala wyzwań i przeobrażeń, które na długi czas zadecydują o pozycji Europy w świecie".
"Jeżeli Europejczycy chcą stawić im czoła, muszą działać razem" - podkreślił.
Prezydent wskazał w artykule, że Polacy są przekonani, iż przed Unią Europejską pojawiają się perspektywy rozwoju i wewnętrznego wzmocnienia. "Podzielamy te same aspiracje i nadzieje, które ożywiały ojców założycieli zjednoczonej Europy" - zauważył.
"Jesteśmy lojalnym członkiem Unii Europejskiej, który pomnaża jej sukcesy na polu globalnej rywalizacji i współpracy. Podejmujemy też znaczny wysiłek, aby chronić jej granice – szczególnie w ostatnich miesiącach" - podkreślił prezydent RP.
Najnowsza odsłona projektu "Opowiadamy Polskę Światu" realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl(PAP)
awl/ mars/