Pod znakiem szczególnej modlitw za ojczyznę upływa Narodowe Święto Niepodległości na Jasnej Górze. Częstochowskie sanktuarium było natchnieniem dla nadziei Polaków w chwilach zmagań o wolność – podkreślają jasnogórscy paulini.
Przed południem w duchowej łączności z Polonią odprawiona została msza w Kaplicy Matki Bożej. W południe pielgrzymi zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego - w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Po południu w sanktuarium celebrowana była codzienna msza za Polskę, sprawowana tu od 1981 r.
Jak przypomina biuro prasowe sanktuarium, Jasna Góra już 4 listopada 1918 r. jako jedno z pierwszych miejsc w kraju cieszyła się odzyskaną wolnością, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 11 listopada. Do sanktuarium na rozkaz gen. Tadeusza Rozwadowskiego weszli wtedy polscy żołnierze pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego, a w Kaplicy Matki Bożej odprawiono dziękczynne nabożeństwo za wolną Polskę. Kroniki donoszą, że przeor klasztoru o. Piotr Markiewicz witał żołnierzy w bramach jasnogórskiej twierdzy jak niegdyś witano królów.
"Jasna Góra była natchnieniem dla nadziei Polaków w chwilach zmagań o wolność, z wydawanych tu przed powstaniem styczniowym modlitewników Polacy z zaborów uczyli się ojczystego języka, a pielgrzymi czerpali ducha, że +jeszcze Polska nie zginęła+” - zaznaczyli przedstawiciele Biura Prasowego Jasnej Góry. Jasnogórscy paulini apelują o modlitwę za wszystkich tych, którzy walczyli o niepodległość oraz pomordowanych w wojnach. W Kaplicy Pamięci Narodu zgromadzone są tablice pamięci i urny z ziemią z pól bitewnych XIX i XX w., powstań, obozów koncentracyjnych i Katynia.
"Jasna Góra zawsze była miejscem, gdzie Polacy: królowie, hetmani, rycerstwo, żołnierze i prosty lud, przybywali, by czerpać natchnienie do naprawy Rzeczypospolitej, siłę do wytrwania w cierpieniu i moc do przezwyciężania różnych trudności. Rola Jasnej Góry umocniła się w czasie niewoli. Gdy Polaków z jednej strony germanizowano, z drugiej, rusyfikowano, Jasna Góra była miejscem ucieczki. Przybywali tu Polacy ze wszystkich trzech zaborów. Modlili się i śpiewali w języku polskim. Tu formowała się jedność narodu” - zaznaczyły służby prasowe sanktuarium.(PAP)
Autor: Krzysztof Konopka
kon/ mhr/