Basistka Kinga Głyk, kompozytor Aleksander Nowak, muzykolog Danuta Gwizdalanka i pianistka Lidia Grychtołówna to zwycięzcy nagrody Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021. Nazwiska laureatów podano na gali, która odbyła się w niedzielę wieczorem.
Gitarzysta jazzowy Marek Napiórkowski ogłosił, że zwyciężczynią w kategorii Odkrycie Roku jest basistka Kinga Głyk. Doceniona została za "wirtuozerię gry na gitarze basowej, osiągnięcie sukcesu na europejskich scenach i kontynuowanie tradycji wybitnych jazzowych basistek".
Odbierając nagrodę artystką podziękowała wszystkim, którzy słuchają jej twórczości, bo ważna jest dla niej świadomość, że to, co robi, jest potrzebne.
Śpiewaczka Joanna Freszel (sopran) wręczyła nagrodę w kategorii Osobowość Roku kompozytorowi Aleksandrowi Nowakowi. Artystę nagrodzono "za szereg prawykonań w sezonie artystycznym 2020/2021, ze szczególnym uwzględnieniem prawykonania utworu +lo firgai. Maska+ przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu."
Po odebraniu statuetki kompozytor powiedział, że "czuje się wyróżniony i uprzywilejowany, że może siedzieć i pisać, potem tego słuchać i jeszcze dostać laur", dodał, że czuje się również zobowiązany do dalszego pisania. "Więc nie wiem, czy to dobra wiadomość, ale ciąg dalszy nastąpi" - zażartował.
W kategorii Wydarzenie Roku krytyk muzyczny "Rzeczpospolitej" Jacek Marczyński wręczył nagrodę Danucie Gwizdalance za jej książkę "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim". Jury doceniło autorkę "za intrygującą i wnikliwą monografię Karola Szymanowskiego, poddającą analizie osobowość kompozytora, za wzbudzenie zainteresowania nie tylko portretem wybitnego artysty, ale i człowieka".
Muzykolog zwróciła się do Szymanowskiego: "Mistrzu Karolu, nie wiem, czy jesteś już w chórze niebieskim, czy może ciągle bawisz się na piekielnym dancingu, ale bardzo ci dziękuję za twoją wspaniałą, uwodzicielską muzykę i za to, że się przez całe życie tak prowadziłeś, że mogłam napisać książkę, która uwiodła wydawcę, wielu czytelników, a teraz jurorów Koryfeusza".
Nagrodę Honorową, przyznawaną za całokształt twórczości, otrzymała pianistka Lidia Grychtołówna. Statuetkę odebrała z rąk Katarzyny Meissner, dyrektor NIMiT oraz dyrektor TVP Kultura Kaliny Cyz.
Pianistka powiedziała, że nie spodziewała się, że w tym wieku można jeszcze dostać nagrodę. Wspominała, że kiedy miała siedem lat, była z rodzicami na wakacjach w Zakopanem. W miejscu, w którym nocowali, był fortepian. Poznała wówczas młodego pianistę, który, gdy dowiedział się, że mała Grychtołówna gra na fortepianie, powiedział jej, że +jeśli będzie kochać fortepian i będzie mu wierna, to ten instrument nigdy jej nie opuści+". "Jak widać byłam i jestem mu wierna, bo jeszcze ciągle gram i nasza wzajemna miłość istnieje. I mam nadzieję, że jeszcze trochę będzie trwać".
Prowadzący galę odczytali przesłanie na Międzynarodowy Dzień Muzyki. W tym roku napisała je śpiewaczka Jadwiga Rappe (alt). "Jestem muzykiem zawodowym. Dźwięki są osnową mojego jestestwa, środkiem do wyznania nadziei, wiary i miłości. Dziękuję Stwórcy, że dał mi szansę życia w świecie sztuki, którą kocham, i która odwzajemniła moje uczucia" - napisała w przesłaniu.
Dodała, że zawsze będzie pamiętać i powtarzać słowa Witolda Lutosławskiego, aby "za wszelką cenę szukać w życiu harmonii we wszelkich działaniach", oraz Wojciecha Kilara: "muzyka nie może zastąpić religii". "Lutosławski nauczył mnie bycia +w służbie+ muzyce i człowiekowi, a Kilar zwrócił moją świadomość ku sferom wyższym, wbrew wszelkim pokusom. Obaj przestrzegali, że muzyka to zaborcza pani" - podkreśliła.
Nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej środowisko muzyczne przyznaje od 2011 roku swoim najwybitniejszym przedstawicielom. Jest to wyróżnienie dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej. Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawany twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym. Nagroda przyznawana jest za dokonania w minionym sezonie artystycznym, z wyłączeniem Nagrody honorowej przyznawanej za całokształt działalności.
Wyboru laureatów w kategoriach Osobowość roku, Wydarzenie roku i Nagroda honorowa podczas tajnego głosowania dokonuje Kolegium Elektorów. W jego skład wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii i instytutów muzyki, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci dotychczas nagrodzeni nagrodą we wszystkich kategoriach. Nagrodę w kategorii Odkrycie roku przyznaje się na podstawie otwartego głosowania publiczności.
Autor: Olga Łozińska
oloz/ mir/