Hafciarka artystyczna Julia Drozd-Podbielska, witrażysta Ireneusz Franusik, grawer Tomasz Gil, introligator Leszek Knyrek, renowator i stolarz Aleksander Krajewski znaleźli się wśród 19 uhonorowanych w poniedziałek tytułem „Mistrz Rzemiosł Artystycznych” przez ministra kultury Piotra Glińskiego.
19 rzemieślników zostało uhonorowanych podczas poniedziałkowej gali, która odbyła się w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
"Polskie rzemiosło artystyczne potrzebuje wsparcia, a my potrzebujemy rzemiosła artystycznego" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Dodał, że rzemiosło było bardzo ważnym elementem kultury. "Np. w średniowieczu była to w zasadzie główna treść rozwijającej się kultury. Cechy rzemieślnicze, gildie tworzyły dobre tradycje i dziedzictwo kultury światowej" - wyjaśnił.
"Wytwory tej kultury są dzisiaj obecne. Dbamy o nie, jak o zabytki, ale ważne jest także, aby rzemiosło artystyczne współcześnie się rozwijało i było podtrzymywane, żebyśmy dbali o ginące zawody, bo kultura bez rzemiosła artystycznego istnieć by nie mogła" - przypomniał.
Wicepremier zwrócił uwagę, że rzemiosło artystyczne zawsze skupione w cechach, gildiach tworzyło kapitał społeczny, w przeciwieństwie do innych dziedzin sztuki, w których dominuje indywidualizm. "Wy zawsze funkcjonowaliście w środowisku, we wspólnotach, które dbały o normy i zasady. Tu nie można było zrobić nic na skróty, dzięki temu osiągano mistrzostwo - stąd określone również zasady awansu. Ale wytwarzaliście też kapitał społeczny" - zauważył.
Tytułem "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" zostali uhonorowani hafciarka artystyczna Julia Drozd-Podbielska, współpracująca z Zamkiem Królewskim w Warszawie, witrażysta Ireneusz Franusik, grawer Tomasz Gil, introligator Leszek Knyrek, renowator i stolarz Aleksander Krajewski, złotnik Jacek Kurczab, kamieniarz Grzegorz Kwapisiewicz, stolarz Bogdan Laskus, stolarz Zbigniew Laskus, złotnik-jubiler Maciej Łobocki, stolarz Józef Majerczyk, florysta Piotr Marzec, złotnik-jubiler Marek Mikicki, metaloplastyk i rusznikarz Stanisław Modelski, kotlarz Bernard Nowakowski, witrażysta Roman Piechocki, snycerz Marek Płociennik, stolarz Edward Staszel, hafciarka-koronkarka Jadwiga Śliwa.
W latach 2020-21, wpłynęło 29 wniosków o nadanie tytułu honorowego "Mistrz Rzemiosł Artystycznych", które oceniała powołana przez ministra Piotra Glińskiego pięcioosobowa rada, w skład której weszli: prof. Antoni Janusz Pastwa (przewodniczący), dr hab. Agnieszka Bender, Elżbieta Gajewska-Prorok, Ewa Gołębiowska i dr Anna Kostrzyńska-Miłosz.
Mistrz Rzemiosł Artystycznych to tytuł honorowy nadawany przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego zasłużonym rzemieślnikom posiadającym znaczny i uznany dorobek artystyczny - jego historia sięga 1978 r. Tytuł ten jest traktowany przez środowisko rzemieślnicze jako bardzo istotne odznaczenie.(PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/