Rząd na posiedzeniu, które rozpoczęło się we wtorek, zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, mającym na celu wzmocnienie nadzoru pedagogicznego, w tym w szczególności kuratora oświaty m.in. w zakresie kontroli nad szkołami i organizacji zajęć w szkołach przez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.
Informacja o rozszerzeniu porządku obrad Rady Ministrów o ten punkt została podana we wtorek przed posiedzeniem rządu. Projekt nowelizacji Prawa oświatowego przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Zgodnie z nim rola kuratora zostanie wzmocniona m.in. w kwestii wyboru kandydata na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki w postępowaniu konkursowym poprzez zwiększenie liczby jego przedstawicieli w składzie komisji konkursowej i tym samym zwiększenie liczby przysługujących im głosów w głosowaniu, jak również w kwestii powołania na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki osoby niebędącej nauczycielem poprzez wprowadzenie obowiązku uzyskania jego pozytywnej opinii w tym zakresie.
Organ sprawujący nadzór pedagogiczny będzie miał możliwość wezwania dyrektora szkoły lub placówki do wyjaśnienia przyczyn niezrealizowania zaleceń wydanych przez kuratora w sytuacji, gdy w ramach sprawowanego nadzoru stwierdzi uchybienia związane z zagrożeniem bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.
W przepisach określono dla dyrektora szkoły lub placówki siedmiodniowy termin na przekazanie wyjaśnień organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny będzie mógł w terminie 7 dni od otrzymania wyjaśnień lub upływu terminu na ich przekazanie wyznaczyć dyrektorowi szkoły lub placówki ostateczny termin realizacji tych zaleceń.
Niezrealizowanie przez dyrektora szkoły lub placówki zaleceń w ostatecznym terminie wyznaczonym przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny umożliwi kuratorowi wystąpienie do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Jak podaje MEiN, napływały do niego sygnały od kuratorów oświaty na niewykonywanie przez dyrektorów zaleceń pokontrolnych. Podano także, że kuratorzy przekazywali informacje o występujących problemach dotyczących sprawowania nadzoru pedagogicznego w szkołach i placówkach niepublicznych, wskazując na brak możliwości przeprowadzenia tam czynności z zakresu nadzoru.
Zgodnie z projektem organ sprawujący nadzór pedagogiczny będzie mógł polecić osobie prowadzącej niepubliczną szkołę lub placówkę niezwłoczne umożliwienie wykonania czynności z zakresu nadzoru. Wykonywanie czynności z zakresu nadzoru powinno rozpocząć się nie później niż w terminie 7 dni od otrzymania polecenia. Niezrealizowanie polecenia organu sprawującego nadzór pedagogiczny będzie skutkowało wykreśleniem z ewidencji danej szkoły lub placówki.
W ustawie znalazły się też zapisy dotyczące organizacji zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacji w szkole lub placówce. Konieczne będzie uzyskanie pozytywnej opinię kuratora oświaty. W celu uzyskania tej opinii dyrektor szkoły lub placówki, nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć, będzie przekazywał kuratorowi oświaty program zajęć oraz materiały wykorzystywane do realizacji programu zajęć, a także pozytywne opinie rady szkoły lub placówki i rady rodziców.
Po uzyskaniu pozytywnej opinii dyrektor szkoły lub placówki przed rozpoczęciem zajęć będzie obowiązany przedstawić rodzicom niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniemu uczniowi pełną informację o celach i treściach realizowanego programu zajęć, a także pozytywną opinię kuratora oświaty, pozytywne opinie rady szkoły lub placówki i rady rodziców oraz materiały wykorzystywane do realizacji programu zajęć. Jednocześnie, projektowane rozwiązanie zakłada, że udział ucznia w zajęciach będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia.
Proponuje się dodanie nowego przepisu, który określa, że w razie zawieszenia zajęć w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce na podstawie przepisów w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach dyrektor będzie mógł zorganizować zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Procedura będzie miała zastosowanie także do niepublicznych przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i placówek.
Minister edukacji ma określić, w drodze rozporządzenia, wymagania dotyczące prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oraz warunki, sposób i tryb organizowania tych zajęć, uwzględniając w szczególności konieczność zapewnienia realizacji podstaw programowych obowiązujących na danym etapie edukacyjnym i ramowych planów nauczania dla danego typu szkoły, a także zapewnienia wysokiej jakości oraz właściwego przebiegu kształcenia. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/