Tegoroczne „Eufonie” to zapowiedź przyszłorocznej dwusetnej rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – symbolicznego początku polskiego romantyzmu – poinformował we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Początek wydarzenia – 19 listopada.
"Tegoroczne "Eufonie+ to zapowiedź przyszłorocznego jubileuszu - dwusetnej rocznicy wydania +Ballad i romansów+ Adama Mickiewicza – symbolicznego początku polskiego romantyzmu Wokół rocznicy wydania tego pięknego dzieła literackiego Sejm RP lada dzień ogłosi rok 2022 +rokiem polskiego romantyzmu+" - powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
"Muzyka romantyczna tli się do dnia dzisiejszego – to nie jest wyłącznie XIX wiek. Romantyzm oddziaływał i ujawniał się również w muzyce XX wieku, ponadto dostrzec go można w obecnym stuleciu" - dodał, wyjaśniając obecność utworów współczesnych kompozytorów na festiwalu.
"Romantyzm dziewiętnastowieczny można rozumieć bardzo sztywno. Oczywiście mogliśmy przejść przez głównych przedstawicieli tego nurtu, począwszy od Beethovena, ale to nie było naszą ideą. Chcieliśmy pokazać nie tyle romantyzm, co romantyczność w muzyce. W związku z tym jest też miejsce na muzykę współczesną" - powiedziała Ewa Bogusz-Moore, członkini rady programowej festiwalu.
"Chcemy pokazać, że do romantyzmu można dotrzeć nie tylko poprzez ramy geograficzne i historyczne, ale też poprzez romantyczność w muzyce, również tej współczesnej" – dodała.
Sellin podkreślił, że "festiwal wypełnia lukę i pełni ważną rolę w upowszechnianiu dziedzictwa Europy Środkowo-Wschodniej".
"Doszliśmy do wniosku, że w głównych salach koncertowych kraju dominuje muzyka niemiecka, włoska, francuska… - znacznie mniej znamy tradycje muzyczne krajów położonych w naszym regionie, które również mają wspaniałe tradycje muzyczne. W tym roku można usłyszymy wykonania artystów z siedemnastu krajów, łącznie wystąpi około pięciuset muzyków" - wyjaśnił. "Wybrzmią nie tylko utwory rzadkie, ale też wykonania premierowe specjalnie zamówione na ten festiwal" - dodał Sellin.
Po raz pierwszy będzie dostępna bezpłatna transmisja online festiwalu. "Jest to bardzo ważna informacja. Dzięki temu, osoby, które z różnych powodów nie mogą przyjechać do Warszawy, będą mogły uczestniczyć w festiwalu i korzystać z szerokiej oferty kulturalnej" - powiedział prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor festiwalu.
Festiwal Eufonie rozpocznie się 19 listopada. Zostanie zaprezentowana muzyka różnych epok i stylów. Będzie można usłyszeć kompozycje muzyki klasycznej i współczesnej, ale też jazz, brzmienia eksperymentalne i elektroniczne. Wybrzmią utwory m.in. Jana Sibeliusa, Antonina Dworzaka, Arvo Pärta, Henryka Mikołaja Góreckiego, Edvarda Griega i Leosa Janaczka.
Impreza potrwa do 27 listopada. Więcej informacji o programie na stronie organizatora: http://eufonie.pl/ (PAP)
Autorka: Ewa Nehring
neh/ pat/