Z inicjatywy ambasady RP w Rydze, we współpracy z władzami miejskimi Daugavpils, na Łotwie, na terenie dawnych Inflant Polskich odbyły się obchody 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Uczczono pamięć powstańca Leona Platera.
Leon Plater zorganizował w 1863 roku oddział powstańczy. Brał udział w ataku pod Krasławiem na transport broni. Ujęty, chroniąc rzeczywistego dowódcę akcji, całą winę wziął na siebie. Został skazany na śmierć i stracony w twierdzy w Dyneburgu. Na wystawie o powstaniu styczniowym w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać kurtkę, w której Leon Plater szedł na egzekucję.
Uroczystości upamiętniające Leona Platera odbyły się 21 i 22 stycznia. W Kazanowie (Kazanova), pod krzyżem postawionym przez matkę Leona Platera (tzw. Krzyż Syna), uczniowie ze szkoły polskiej w Krasławiu (Kraslava) oraz przedstawiciele tamtejszego środowiska polskiego zapalili znicze oraz przypomnieli sylwetkę Leona Platera. Oryginalny krzyż został usunięty w latach 60. XX wieku podczas budowy drogi. Został przywrócony w 1998 roku.
22 stycznia na terenie twierdzy w Dyneburgu (Daugavpils), w której więzieni byli konspiratorzy i powstańcy z 1863 r. (jednym z nich był Leon Plater) odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiar niepodległościowego zrywu sprzed 150 lat. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili mer miasta, ambasador RP Jerzy Marek Nowakowski, przedstawiciel prezydenta Łotwy oraz wiceminister obrony narodowej Łotwy, którzy następnie zapalili znicze. Oprawę artystyczną wydarzenia przygotowało Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu. Uroczystość w twierdzy była szeroko relacjonowana przez łotewskie media.
Przedstawiciele organizacji „Odrodzenie Inflant” (Infļantu Renesanse) a także rady miejskiej w Daugavpils zapalili znicze na cmentarzu w Daugavpils przy symbolicznym grobie Leona Platera. Jego zwłok władze carskie nie wydały rodzinie i nie wiadomo, gdzie je pochowano.
W organizację uroczystości zaangażowały się organizacje społeczności polskiej: Związek Polaków na Łotwie, Centrum Kultury Polskiej w Daugavpils, stowarzyszenie „Odrodzenie Inflant”, Związek Polaków w Krasławiu, szkoła polska im. hr. Platerów w Krasławiu.
tst