W marcu miesięcznik „Mówią wieki” rozpoczął publikację nowego cyklu 12 dodatków edukacyjnych na temat dziejów gospodarczych Polski i powszechnych w dwudziestoleciu międzywojennym. Magazyn skupia się na przedstawieniu wysiłku polskiego społeczeństwa w odbudowie gospodarki po odzyskaniu niepodległości.
Tym razem nieco więcej uwagi poświęcone jest jednak dziejom powszechnym, zwłaszcza historii kryzysów gospodarczych, gdyż bez tego trudno pojąć procesy zachodzące w Polsce w XX wieku. To niezwykle ważny okres dla zrozumienia procesów gospodarczych zachodzących obecnie. „Mówią wieki” starają się wyjaśnić rolę bankowości centralnej, w tym rolę Banku Polskiego. Cykl został opracowany przez wybitnych specjalistów z myślą o wszystkich miłośnikach historii, w tym nauczycielach i uczniach.
W VIII odcinku zamieszczono dwa artykuły:
Bolesław Orłowski przypomina postać Eugeniusza Kwiatkowskiego: „Eugeniusz Kwiatkowski był jednym z nielicznych członków przedwojennej elity, którego legenda utrzymała się w świadomości publicznej epoki PRL. I to mimo cenzury iz gruntu niechętnego stosunku oficjalnych środków masowego przekazu do dwudziestolecia międzywojennego. Podobnie zachowała się pamięć jeszcze chyba tylko o Stefanie Starzyńskim, choć pamiętano go bardziej jako prezydenta Warszawy i heroicznego bohatera jej oblężenia we wrześniu 1939 roku niż jako działacza Pierwszej Brygady Gospodarczej”.
Drugi tekst autorstwa Macieja Krawczyka dotyczy działalności Stefana Starzyńskiego. „Stefan Starzyński to znana postać. Więcej nawet, to symbol – jeden z niewielu wysokich sanacyjnych urzędników, którzy stanęli na wysokości zadania wśród ogólnej degrengolady, jaka zapanowała podczas wrześniowej klęski. Bohaterska legenda „Lwa” – bo taki pseudonim przyjął, kiedy za młodu wstąpił do Związku Strzeleckiego – przyćmiewa jednak właściwą pracę, jaką Starzyński wykonał przy budowaniu ideologicznych zrębów Drugiej RP. Był to sanator z przekonania, państwowiec. Żałować można tylko, że jego głos nie był bardziej słyszalny”.
Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej
Źródło: „Mówią wieki”