Z okazji 20-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego przygotowano wystawę pt. „Skarby Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego”. Prezentuje ona w formie plakatów wybrane dzieła z bogatej kolekcji zbiorów specjalnych – poinformowała kustosz Ewa Nodzyńska z Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Na ekspozycję składają się przykłady najstarszych w zbiorach starodruków, m.in.: dzieło Marcina Lutra „Die propheten alle deutsch”, wydane w Wittenberdze w 1564 r., czy też unikalny, ze względu na niewielką ilość zachowanych egzemplarzy, druk z początków XVII wieku „Icones książąt y królów polskich” ks. Jana Głuchowskiego (Kraków 1605).
Wśród prezentowanych reprodukcji jest karta tytułowa dzieła religijnego Jakoba Böhme, protestanckiego mistyka, pochodzącego ze Zgorzelca. Odległy rodowód mają także dokumenty kartograficzne i historiograficzne opisujące dzieje naszego regionu, na przykład Kronika Śląska z 1625 r.
Natomiast przyczynkiem do poznawania dziejów Zielonej Góry jest statut tutejszego Bractwa Kurkowego wyposażony w woskową pieczęć miejską. Dokument ten został spisany gotykiem na pergaminie w kwietniu 1687 roku, w zielonogórskim ratuszu.
Dawną ikonografię reprezentuje na wystawie rycina „Kołacz królewski” - miedzioryt z XVIII wieku przedstawiający alegorię I rozbioru Polski, autorstwa francuskiego artysty Nicolasa Noela Le Mire. Monarchowie Rosji, Prus i Austrii pochylają się nad rozdartą mapą Rzeczypospolitej, a nad nimi unosi się skrzydlata bogini Fama głosząca Europie tragiczne wieści.
„O różnorodności naszych zbiorów świadczą także zabytki kartograficzne, jak na przykład XVII-wieczna mapa Ameryki z Atlasu Novus, dzieło jednego z najbardziej znanych europejskich warsztatów kartograficznych należącego do rodziny Janssoniusów i Hondiusów w Amsterdamie” – dodała Nodzyńska.
Wystawa plakatów obrazujących skarby biblioteki uniwersyteckiej znajduje się w holu biblioteki, oryginały dzieł natomiast są pieczołowicie konserwowane i przechowywane w bibliotecznych magazynach.
Ekspozycja będzie czynna do marca przyszłego roku. Autorem plakatów jest Krzysztof Benyskiewicz.
W zbiorach specjalnych uniwersyteckiej książnicy znajduje się prawie 23 tys. dokumentów, a wśród nich zabytkowe starodruki, mapy, dawna i współczesna grafika, rękopisy oraz różnorodne dokumenty życia społecznego, nazywane drukami ulotnymi.
Nodzyńska dodała, że ze względu na swą różnorodność kolekcje te bywają nazywane silva rerum czyli „las różności”, a ze względu na wartość naukową, materialną i zabytkową - cymeliami. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ pat/