Perla Batalla, Ewa Bem, Krystyna Janda, Krzysztof Zalewski – to niektórzy artyści, którzy wystąpią na początku 2022 r. w Teatrze Starym w Lublinie. Z okazji 200-lecia istnienia i 10-lecia funkcjonowania teatru w nowej odsłonie zaprezentowano specjalny repertuar na najbliższe miesiące.
Podczas konferencji prasowej w środę prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że Teatr Stary w Lublinie odniósł wielki sukces, a świadczy o tym zainteresowanie widowni, które przekracza możliwości teatru. „Mamy tutaj bardzo dużo wydarzeń, które pamiętamy i które budują jego markę. Moja obecność tutaj jest potwierdzeniem, że to ważna instytucja kultury. Jesteśmy dumni z tego miejsca” – powiedział.
Dyrektor Teatru Starego w Lublinie Karolina Rozwód ogłosiła w środę repertuar na pierwsze półrocze przyszłego roku, w którym teatr będzie świętował 200-lecie istnienia, a także 10 lat funkcjonowania w nowej odsłonie. „Zdecydowaliśmy, że w tym roku jubileuszowym chcielibyśmy przedstawić projekty i wydarzenia podczas których będziemy mogli ponownie zaprosić przyjaciół Teatru Starego. Z drugiej strony bardzo nam zależało, żeby wszystkie te wydarzenia miały odświętny charakter” – podkreśliła.
Wśród propozycji teatralnych znalazły się m.in. spektakle „Biała bluzka” Och-Teatru i „Aleja zasłużonych” Teatru Polonia, które będzie można obejrzeć w kwietniu. „Zestawiliśmy je obok siebie w tym samym tygodniu, bo są to spektakle ze sobą dialogujące. Dzieli je niemal 40 lat, natomiast jest to wciąż bardzo ważna rozmowa o Polsce i o tym, co dzieje się z nami” – wyjaśniła dyrektor Teatru Starego w Lublinie.
Szczególną uwagę zwróciła również na spektakl Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie pt. „Krótka rozmowa ze śmiercią”, który zaprezentowany zostanie w styczniu. „Tytuł nawiązuje do dwóch słynnych tekstów renesansowych: +Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią+ oraz +Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem, a Plebanem+. To są teksty, które wybrzmią w bardzo współczesnych, muzycznych - wręcz punkowych – rytmach. Jest to jeden z najgłośniejszych spektakli ostatniego roku” – dodała Rozwód.
W lutym na deskach lubelskiego teatru będzie można obejrzeć spektakl „Kruk z Tower” Teatru Dramatycznego w Warszawie. „Z fantastyczną rolą Katarzyny Herman. To próba rozmowy matki z dorastającym synem i bolesna refleksja na temat naszych czasów, relacji rodzicielskich z dziećmi, ale i ogóle relacji międzyludzkich, które coraz częściej przenoszą się do sieci” – powiedziała dyrektor Teatru Starego.
Na pierwsze półrocze przyszłego roku zaplanowano również koncerty. Wystąpi m.in. Ewa Bem, Kuba Badach, Natalia Kukulska, Krzysztof Zalewski, Anna Maria Jopek, Richard Bona. 27 i 28 maja w Teatrze Starym w Lublinie wystąpi po raz pierwszy w Polsce Perla Batalla. „Jest to jedna z artystek, która towarzyszyła Leonardowi Cohenowi podczas słynnej trasy +I’m your man+ w Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie zagrali blisko 60 koncertów” – przypomniała Karolina Rozwód.
Natomiast podczas tradycyjnego cyklu spotkań „Bitwa o kulturę/literaturę” gośćmi będą m.in. Wojciech Smarzowski, Joanna Bator i Zbigniew Rokita.
Sprzedaż biletów na wydarzenia w Teatrze Starym w Lublinie rozpocznie się w czwartek.
Teatr Stary w Lublinie jest teatrem impresaryjnym. Repertuar teatru tworzą głównie spektakle czy koncerty gościnne, ale regularnie organizowane są tu także pokazy filmowe, przedstawienia i warsztaty dla dzieci oraz debaty o kulturze i literaturze.
Teatr Stary, znajdujący się na lubelskim Starym Mieście powstał w pierwszej połowie XIX w. i należy do najstarszych teatrów miejskich w Polsce. Wzniesiony w stylu klasycystycznym, był prywatną inwestycją Łukasza Rodakiewicza, byłego oficera księcia Józefa Poniatowskiego; sam fundator był autorem projektu i kierował jego budową. Pierwszy spektakl odbył się w 1822 r.; wystawiano sztuki teatralne i opery. Pod koniec XIX w., gdy w Lublinie wybudowano nowy, znacznie większy teatr, w Starym występowały już głównie wędrowne trupy, artyści cyrkowi i kuglarze. W 1899 r. odbyła się tu pierwsza w Lublinie projekcja filmowa, a kilka lat później urządzono kino, które zamknięto ostatecznie w 1981 r. Budynek pustoszał i przez wiele lat niszczał.
Grożący zawaleniem obiekt przejęło miasto jesienią 2005 r. Kapitalny remont rozpoczęty w 2010 r. kosztował ponad 26 mln zł. 20 mln zł na ten cel Lublin otrzymał z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Od 2012 r. Teatr Stary zaczął funkcjonować w nowej odsłonie.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ pat/