W Łodzi rozpoczęło się we wtorek 6. ANIMARKT Stop Motion Forum – jedno z najważniejszych wydarzeń w branży animacji stop motion na świecie. Na jego program, zaplanowany na 5 dni, złożą się m.in. warsztaty z mistrzami animacji, dyskusje, konsultacje biznesowe.
"Uczestnicy ANIMARKT Stop Motion Forum to reprezentanci wielu krajów. W tym roku mamy gości z Hiszpanii, Czech, Wenezueli, Chorwacji, Portugalii czy Argentyny. To niesamowite, że animacja łączy ze sobą cały świat, którego centrum, przynajmniej przez najbliższe 5 dni, będzie w Łodzi" – podkreśliła Agnieszka Kowalewska-Skowron z MOMAKIN, organizatorka ANIMARKT.
W tym roku Forum odbędzie się w formule hybrydowej. Warsztaty, konsultacje a także otwarty dla szerokiej publiczności cykl – ANIMARKT After Hours, odbędą się stacjonarnie. Jednak dla tych, którzy nie mogą pojawić się w Łodzi, organizatorzy przygotowali kilkanaście wydarzeń streamowanych online.
Program Forum składa się z trzech głównych sekcji: MASTERS, PITCHING i BUSINESS. W ramach MASTERS odbędą się m.in. trzy lekcje mistrzowskie. Jedną z nich poprowadzą Jim Capabianco i Kat Alioshin – odpowiedzialni za produkcję pełnometrażowego "The Inventor", opowiadającego o życiu Leonarda da Vinci. Jim Capobianco to nominowany do Oscara scenarzysta, związany z Walt Disney Animation Studio przy "Królu Lwie", a następnie z Pixar Animation Studios, gdzie miał wpływ na losy wielu animacji.
Lekcja mistrzowska "Jak sprawić by działało? Omówienie praktycznego podejścia do modelowania i oświetlenia w produkcji poklatkowej" będzie spotkaniem z Adamem Jonesem – współtwórcą poklatkowych projektów "Koralina i tajemnicze drzwi" czy "Kubo i dwie struny" oraz z Susanną Jerger, która odpowiadała za miniaturowe plany zdjęciowe do najnowszego filmu Wesa Andersona "Kurier Francuski". Oboje pracują przy "Pinokiu" w reżyserii Guillermo Del Toro, który ma wejść do kin w 2022 roku.
Z kolei mistrzowskie warsztaty z animacji postaci poprowadzi Marcos Valin, który pracuje głównie przy filmach pełnometrażowych, współpracując z Timem Burtonem, Wesem Andersonem i Travisem Knightem. Kolejny z warsztatów – dla młodych twórców chcących poznać sposoby efektywnego poszukiwania producenta do swoich projektów - przygotowuje Zofia Jaroszuk, która na co dzień pracuje dla nagradzanego studia Animoon i pełni obowiązki producenta oraz kierownika produkcji. Temu tematowi poświęcony będzie również panel dyskusyjny.
Dla twórców przygotowujących się do realizacji filmu szczególnie interesująca jest sekcja PITCHING, w której mają szansę na nagrody, umożliwiające rozwój ich projektów. Na najlepszych czekają: voucher o wartości 60 tys. zł do wykorzystania we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), 2 tys. euro do wydania na produkcję w jednym z krajów Grupy Wyszehradzkiej, rezydencja artystyczna w argentyńskiej Unquillo i akredytacja na Międzynarodowy Market Filmowy MIFA we Francji w 2022 roku.
Szczególne miejsce w programie zajmuje sekcja BUSINESS, która umożliwia branżowe spotkania networkingowe z udziałem najbardziej decyzyjnych osób w branży. To w jej ramach odbędzie się Talents’ Fair. Przegląd portfolio przybliży młodym twórcom system selekcji pracowników w studiach filmowych. Rozmowy poprowadzą: Becky Perryman ze Strange Beast, Erika Forzy z Passion Animation czy Dorien Schetz z Beast Animation.
Informacje na temat warunków udziału we wszystkich wydarzeniach znaleźć można na stronie www.animarkt.pl.
ANIMARKT Stop Motion Forum jest organizowane przez MOMAKIN, firmę łączącą świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji, która specjalizuje się w projektach stop motion. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Głównymi partnerami ANIMARKT Stop Motion Forum 2021 są EC1 Łódź – Miasto Kultury i Łódź Film Commission.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/