Muzeum Narodowe w Krakowie ma dwie nowe galerie stałe – architektury oraz designu XX i XXI wieku. Zostały urządzone w mieszczańskiej kamienicy Szołayskich – oddziale MNK przy pl. Szczepańskim. Obie prezentują dokonania polskich twórców z ostatnich 120 lat.
W "Galerii Designu Polskiego XIX i XX wieku" opatrzonej w nazwie słowem "przedmioty" prezentowanych jest blisko 350 obiektów: meble, naczynia, tkaniny i stroje, rzeczy codziennego użytku, plakaty, projekty oznakowania dla miast i przestrzeni publicznej.
"Z jednej strony to galeria dla osób, które interesują się designem, a grono to w ostatnich latach jest coraz liczniejsze, z drugiej strony dla szerokiej publiczności przyzwyczajonej do tego, że Muzeum Narodowe pokazuje głównie sztuki piękne. Chcemy zaprosić widzów, by przekonali się, jak wspaniały może być design i jak świetnie koresponduje ze sztuką, którą znamy z innych galerii, ale też jaką ma odrębność, ponadczasowość i wartość" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Szczerski.
Zwiedzający zobaczą przedmioty z okresu Młodej Polski, modernizmu, czasów PRL i współczesne. Wśród tych ostatnich m.in. replikę sukni zaprojektowanej przez Gosię Baczyńską dla Kate Middleton, grę komputerową "This War of Mine" oraz model nowoczesnego pociągu PESY.
W galerii będzie można cofnąć się w czasie i przekonać, jak wspaniałe rzeczy projektowali: Stanisław Wyspiański, Ludwik Puget, Franciszek Seifert i co powstawało, dzięki działalności Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" czy Warsztatów Krakowskich.
Wiele osób zapewne uśmiechnie się na widok PRL-owskiej meblościanki, pocztówek dźwiękowych, ceramiki z Ćmielowa, aparatu fotograficznego Alfa. Młode polskie wzornictwo reprezentują stołki "Ribbon" Jana Lutyka i "Plopp" Oskara Zięty, szkło z zestawu "Na palec" Agnieszki Bar, a także zabawki z serii "Poor Design" Bartosza Muchy.
Na drugim piętrze kamienicy urządzona została "Galeria architektury polskiej XX i XX wieku" – "Przekroje". Na wystawie prezentowane są makiety, fotografie, rysunki i materiały multimedialne dotyczące najważniejszych realizacji architektonicznych w Polsce. Pochodzą one z kolekcji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Muzeum Narodowego w Krakowie, a także Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz współcześnie działających pracowni architektonicznych.
Ta część wystawy ma uświadomić widzom, jak ważna w naszym życiu jest architektura. Jej twórcy poruszają takie tematy jak: mieszkalnictwo, przestrzenie wspólne, odpowiedzialność społeczna architektury, nowe rozwiązania urbanistyczne.
"Chcemy pokazać, co to jest dobra architektura, jak kształtuje się przestrzeń wokół architektury, że jest to nie tylko projekt ekonomiczny, ale też dzieło sztuki. Architektura bardzo kształtuje nas samych, jak mówił Winston Churchill: +najpierw my kształtujemy budynki, a potem one kształtują nas+. Zależy nam, żeby ta galeria kształtowała masowy gust: tych, którzy inwestują, tworzą architekturę i tych, którzy decydują się ją przyjąć" – powiedział Szczerski.
Obie galerie to zapowiedź Muzeum Designu i Architektury, jakie Muzeum Narodowe chce stworzyć w budynku dawnego hotelu Cracovia. Zwiedzający wchodząc do przestrzeni ekspozycyjnej kamienicy Szołayskich zobaczą najpierw przedmioty związane z tym hotelem m.in. strój obsługi czy elementy serwis obiadowego.
Utworzenie galerii stałych było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion
wos/ pat/