Justyna Bednarek za „Dom numer pięć” oraz Barbara Stenka za „Zostań sama w domu” – zostały laureatkami nagrody literackiej Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY. Laureatami nagrody graficznej są: Przemysław Truściński za ilustracje do książki „Andzia” oraz Katarzyna Adamek-Chase za ilustracje do „Bah Bah. Iran dla dociekliwych”.
Od dwóch lat, ze względu na trwającą pandemię, wyniki konkursu Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY ogłaszane są w formule on-line na facebookowym profilu PS IBBY.
Jury literackie w składzie Ewa Gruda, Katarzyna Slany i Mateusz Świetlicki przyznało dwie nagrody główne i trzy wyróżnienia honorowe.
Nagrodę literacką w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY i tytuł "Książki Roku 2021" przyznano w kategorii "książka dla młodszych": Justynie Bednarek za książkę "Dom numer pięć" (il. Anna Sędziwy, Wydawnictwo Literackie); w kategorii "książka dla starszych": Barbarze Stence za książkę "Zostań sama w domu"(Wydawnictwo Nasza Księgarnia).
Wyróżnienia literackie otrzymały: Justyna Bednarek za książkę "Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej" (il. Marianna Oklejak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia); Zuzanna Orlińska za serię "Uczeń sztukmistrza" (tom 1. "Król Myszy", tom 2. "Powietrzny żeglarz", Wydawnictwo Literatura); Katarzyna Rygiel za książkę "Strażnik Klejnotu" (Wydawnictwo Dwukropek).
Jury graficzne w składzie Joanna Olech, Anita Wincencjusz-Patyna i Małgorzata Gurowska przyznało dwie nagrody i cztery wyróżnienia honorowe.
Nagrodę graficzną w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY i tytuł "Książki Roku 2021" otrzymali w kategorii "książka obrazkowa": Przemysław Truściński za ilustracje do książki "Andzia" z tekstem bp. Piotra Mańkowskiego (Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy) – za "sprawność warsztatową i umiejętność wykreowania własnych, fantastycznych światów na kanwie prostych, komicznych rymowanek"; w kategorii "ilustracje i koncepcja graficzna": Katarzyna Adamek-Chase za ilustracje do książki Alberta Kwiatkowskiego "Bah Bah. Iran dla dociekliwych" (Wydawnictwo Dwie Siostry) – za "siłę i ekspresję malarskiego gestu korespondującą z orientalnym światem książki".
Wyróżnienia graficzne otrzymują: Magdalena Gaładyk za "nowatorską koncepcję edytorską oraz idealny ożenek treści i formy" w książce "Salve Femina" (Wydawnictwo Albus); Marta Ignerska, ilustratorka i autorka projektu graficznego do książki "Świat Lema" (Wydawnictwo Muchomor) – za "konsekwencję w nieustannym eksperymentowaniu na polu grafiki książkowej"; Kasia Walentynowicz, ilustratorka książki Anny Paszkiewicz "Wczoraj i Jutro" (Wydawnictwo Widnokrąg) – za "nieposkromiony temperament artystyczny"; Max Skorwider, autor rysunków do książki "O, Choroba" z tekstem Bogusia Janiszewskiego (Wydawnictwo Agora dla dzieci, Fundacja Iskierka) – za "znakomity dialog edukacyjnej zawartości książki i bezpretensjonalnego, groteskowego rysunku komiksowego".
Nagrodę Książka Roku 2021 w kategorii specjalnej "Dziecko jest najważniejsze", przyznawanej we współpracy z Fundacją "Polki Mogą Wszystko" otrzymała: Katarzyna Ryrych za książkę "Wyspa mojej siostry" (Wydawnictwo Literatura).
Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY przyznano Lucynie Brzezińskiej-Eluszkiewicz – polonistce, pedagożce, promotorce czytelnictwa, animatorce kultury, autorce licznych scenariuszy interaktywnych zajęć z książką. W ramach bydgoskiej Fundacji 12 Kamienica i prowadzonego przez fundację domu kultury zorganizowała setki oryginalnych warsztatów literackich, imprez i cykli tematycznych propagujących czytelnictwo m.in. TuCzyTam i CzyTam Świat, Czytanie i Działanie.
IBBY (International Board on Books for Young People) to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Siedzibą organizacji jest Bazylea w Szwajcarii. Organizacja została założona w Zurychu w 1953 roku. Obecnie składa się z 76 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Polska sekcja istnieje od 1973 r. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/