Początek zagłady w KL Auschwitz, który miał miejsce wiosną 1942 r., będzie w szczególny sposób uwypuklony podczas przypadającej 27 stycznia przyszłego roku 77. rocznicy wyzwolenia tego niemieckiego obozu – podało w środę Muzeum Auschwitz.
„Jeśli Szoa, względem wszystkich innych ludobójstw, wyróżniał przede wszystkim charakter głęboko programowy, logistyczny, niemalże industrialny, to w Auschwitz osiągnął on swoje apogeum” – powiedział dyrektor Muzeum Piotr Cywiński.
Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda.
Muzeum podało, że w związku z pandemią w uroczystościach weźmie udział niewielka liczba osób, głównie ocalałych. Wydarzenie będzie w całości transmitowane w internecie. Rozpocznie się 27 stycznia 2022 r. o godz. 16. Szczegóły programu zostaną podane w późniejszym terminie. Znaleźć je będzie można na stronie 77.auschwitz.org.
1942 r. był kluczowy dla kształtowania się funkcji obozu Auschwitz jako ośrodka zagłady. Wiosną tego roku Niemcy rozpoczęli masowe deportacje Żydów do Auschwitz, a władze obozowe zdecydowały o utworzeniu dwóch prowizorycznych komór gazowych w pobliżu obozu Auschwitz II-Birkenau. Obok nich najpierw kopano masowe groby, a następnie ciała ofiar zaczęto spalać na wolnym powietrzu.
Na rampie wyładowczej lekarze SS zaczęli przeprowadzać selekcje wśród deportowanych Żydów. Po wizycie w Auschwitz SS-Reichsfuehrera Heinricha Himmlera w lipcu 1942 r. przystąpiono do budowy czterech krematoriów wraz z komorami gazowymi, które zostały oddane do użytku wiosną 1943 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ aszw/