Obraz „Matka Boska Tronująca z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych” Taddeo Gaddiego trafi niedługo na naszą ekspozycję. Wizerunek znajdzie się w powstającym właśnie gabinecie ze sztuką włoską, którego nigdy wcześniej w Zamku nie było – poinformował w poniedziałek Zamek Królewski w Warszawie.
O kupnie obrazu Zamek Królewski w Warszawie poinformował na swoim profilu na Twitterze. "Obraz zakupiony do naszych zbiorów trafi niedługo na naszą ekspozycję. Wizerunek znajdzie się w powstającym właśnie gabinecie ze sztuką włoską, którego nigdy wcześniej w Zamku nie było. T. Gaddi, +Matka Boska Tronująca z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych+, Florencja, 1330 r." - czytamy.
Wiadomość udostępniło również na swoim twitterowym profilu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Nowy obraz w kolekcji @Zamek_Krolewski Wkrótce trafi na ekspozycję do gabinetu ze sztuką włoską" - zapowiedziało.
Na początku ub. tygodnia Zamek Królewski w Warszawie przekazał, że od 22 grudnia można zwiedzać nową ekspozycję stałą, na którą składają się Pokoje Prezydentów II RP i Władz na Uchodźstwie. Jak podano na stronie Zamku Królewskiego, Gabinet Prezydenta Ignacego Mościckiego symbolicznie przypomina międzywojenny, prezydencki okres w dziejach Zamku. Sercem biura i apartamentu głowy państwa był gabinet, w którym prezydent przyjmował kolejnych premierów i ministrów, gości zagranicznych i delegacje krajowe. Na rzecz prezydenta pracowały na Zamku dwie kancelarie: cywilna i wojskowa.
Gabinet Władz Polskich na Uchodźstwie nawiązuje do Siedziby Władz Polskich na Uchodźstwie, która od 1940 roku mieściła się w Londynie przy 43 Eaton Place i wśród Polonii nazywana była powszechnie "Zamkiem". Placówka przestała funkcjonować po wyborach prezydenckich w Polsce w 1990 r., kiedy ostatni emigracyjny prezydent RP, Ryszard Kaczorowski, przekazał insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej prezydentowi Lechowi Wałęsie, kończąc w ten sposób działalność rządu londyńskiego.
W gabinecie prezentowane są m.in. pamiątki przekazane z londyńskiej siedziby: część umeblowania prezydenckiego z kompletem portretów sześciu prezydentów: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego, Edwarda Raczyńskiego, Kazimierza Sabbata i Ryszarda Kaczorowskiego, tłoki pieczętne różnych organów państwowych sprzed 1939 r. oraz fragmenty prezydenckich zastaw stołowych (szkło, porcelana, srebra), pochodzących jeszcze z przedwojennego Zamku. Trzy kobierce wykonane w latach 1943–1944 w Isfahanie przez Polki, którym udało się wydostać z ZSRR, przypominają o rozmaitych szlakach i losach polskiej wojennej emigracji. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ dki/