Zabytki z kolekcji oświęcimskiej rodziny żydowskiej Klugerów staną się w przyszłym roku elementem tworzonej internetowej bazy zbiorów muzeum, które jest częścią Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu – zakomunikował dyrektor muzeum Tomasz Kuncewicz.
Przed wojną Żydzi stanowili ok. 60 proc. mieszkańców Oświęcimia. Większość z nich zgładzili Niemcy. Po wojnie ci, którzy przeżyli, wyemigrowali. Pozostał tylko jeden – Szymon Kluger. Zmarł w 2000 r. i spoczął na oświęcimskim kirkucie.
Maciej Zabierowski z Centrum Żydowskiego w magazynie „Memoria”, który ukazuje się nakładem Muzeum Auschwitz, przypomniał w czwartek, że po śmierci Szymona Klugera jego rodzina przekazała placówce dużą kolekcję rzeczy osobistych po nim. „W swoim najnowszym projekcie Centrum digitalizuje ten unikatowy zbiór wspólnie z Małopolskim Instytutem Kultury, aby udostępnić szerszej publiczności tę wyjątkową historię” – wskazał.
Zabierowski poinformował, że w 2022 r. zabytki z kolekcji Klugerów staną się częścią planowanej internetowej bazy zbiorów muzeum.
„Cały projekt umożliwi publiczny dostęp do polsko-angielskiej listy ok. 600 artefaktów, 3,5 tys. fotografii i 4,5 tys. dokumentów, które opowiadają historię miejscowej społeczności żydowskiej. Wśród nich jest kolekcja 400 judaików ze zniszczonej przez Niemców w 1939 r. Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu oraz zabytki z Fabryki Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda, której wyroby zdobyły międzynarodowe uznanie w międzywojennej Europie i Stanach Zjednoczonych” – wskazał Maciej Zabierowski.
Zdaniem dyrektora Centrum Tomasza Kuncewicza, instytucji zależy, by każdy mógł przeglądać kolekcję i poznawać historię „Oszpicina” (tak Żydzi nazywali Oświęcim – PAP). „Przed pandemią wymagało to odwiedzenia naszego muzeum i synagogi, z reguły przy okazji wizyty w byłym obozie Auschwitz-Birkenau. Dziś odbiorcy są bardziej oswojeni z technologiami cyfrowymi, dlatego chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona właśnie w ten sposób” - zaznaczył.
Maciej Zabierowski poinformował, że katalog online jest pierwszym krokiem w cyfrowej transformacji oświęcimskiej placówki. Przy wsparciu ministerstwa kultury, samorządu województwa małopolskiego i międzynarodowych darczyńców, Muzeum Żydowskie planuje w ciągu najbliższych trzech lat digitalizację całej swojej kolekcji i zapewnienie internautom swobodnego dostępu do zbiorów.
Tomasz Kuncewicz wyraził nadzieję, że dzięki tym wysiłkom „więcej osób pozna Klugerów i inne rodziny, które przez 400 lat współtworzyły Oświęcim aż do tragedii Zagłady”.
Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI w. Centrum Żydowskie jest jedynym żywym śladem po ich obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz. Jego celem jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach, a także edukacja ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją. Pod jego auspicjami funkcjonuje muzeum, centrum edukacyjne i synagoga Chewra Lomdej Misznajot, która jako jedyna w mieście przetrwała wojnę. Częścią Centrum jest też dom, który należał do Szymona Klugera. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/