Na pierwszy kwartał 2014 roku zaplanowano otwarcie Muzeum PRL w Nowym Dworze Mazowieckim. Muzeum ma już bogatą kolekcję eksponatów i apeluje o przekazywanie zbędnych w domach przedmiotów z tamtych czasów. To kolejna placówka muzealna w kraju nawiązująca do PRL-u.
„Chcę pokazać młodym ludziom jak wtedy było – jak się żyło. Skoro młody człowiek nie wie, czym był stan wojenny, tym bardziej nie ma wiedzy o sprawach życia codziennego - kartkach, kolejkach, saturatorach na ulicach itd." - powiedział PAP Sebastian Golejewski, pomysłodawca Muzeum PRL. Od dłuższego czasu placówka gromadzi charakterystyczne dla PRL-u przedmioty.
W swej kolekcji ma już m.in. auta: syrenę 105, warszawę, żuka, fiata 125p, fiata 126p oraz motocykle WSK, WFM, WFM OSA, MZ TROPHY. Poza tym saturator (wózek do produkcji wody sodowej - czystej lub z domieszką syropu owocowego - PAP), kolekcje filmów na taśmach 32 mm (z bajkami oraz filmami fabularnymi), dalej, stare projektory, radioodbiorniki, telewizory, pralkę "Frania". Udało się pozyskać wyposażenie starego kina w Łodzi. Jedna z sal Muzeum PRL będzie poświęcona historii Nowego Dworu Mazowieckiego. "Planujemy również park militarny z działami, czołgami oraz samolotami", zdradził PAP Sebastian Golejewski.
„Chcę pokazać młodym ludziom jak wtedy było – jak się żyło. Skoro młody człowiek nie wie, czym był stan wojenny, tym bardziej nie ma wiedzy o sprawach życia codziennego - kartkach, kolejkach, saturatorach na ulicach itd." - powiedział PAP Sebastian Golejewski, pomysłodawca Muzeum PRL.
„W naszym muzeum zwiedzający będą mogli nie tylko oglądać eksponaty, ale poczują się tak, jakby żyli w czasach PRL-u. Nie chcemy zdradzać jednak na tym etapie wszystkich pomysłów, które planujemy w muzeum” - powiedziała PAP Agnieszka Kubiak-Falęcka, rzecznik prasowy Muzeum PRL.
Organizatorzy muzeum szukają kolejnych eksponatów. Apelują do wszystkich osób, które posiadają w swoich domach zbędne przedmioty nawiązujące do PRL-u o ich przekazanie.
Muzeum PRL powstaje z prywatnych pieniędzy jego pomysłodawcy, przedsiębiorcy Sebastiana Golejewskiego, mieszkańca Nowego Dworu Mazowieckiego. Muzeum będzie prowadzone przez fundację "Muzeum PRL-u i historii miasta Nowy Dwór Mazowiecki".
W kraju funkcjonuje kilka placówek gromadzących eksponaty z czasów PRL-u. Najbardziej znana jest Galeria Sztuki Socrealizmu, znajdująca się w budynku dawnej powozowni przy Pałacu w Kozłówce. Galeria prezentuje najciekawsze prace z I poł. lat 50. XX wieku; zbiory liczą ponad 1600 rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatów. Są wśród nich dzieła ówczesnych czołowych polskich artystów. Swoistym dopełnieniem galerii są stojące na zewnątrz zdemontowane pomniki Bolesława Bieruta, Włodzimierza Lenina oraz Juliana Marchlewskiego.
Istnieją też m.in. muzea PRL-u w Rudzie Śląskiej oraz Zabrzu Bielszowicach. W Lęborku ma swoją siedzibę Kreatywne Muzeum Zabawek PRL-u, działające również objazdowo. W Warszawie na Pradze Płd. działa nieduże muzeum PRL-u; ma wygląd mieszkania, umeblowanego w stylu czasów PRL-u; prowadzi je warszawska firma "Adventure Warsaw", organizująca wycieczki w stolicy.
W Poznaniu miało zostać otworzone poświęcone PRL-owi Muzeum Humoru i Absurdu. Obecnie właściciele gromadzą eksponaty w halach Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej „Fawor”, czekając na odpowiedni lokal od władz miejskich. Z końcem 2012 roku w Krakowie zawiesiło działalność Muzeum PRL-u będące oddziałem Muzeum Historii Polski. Muzeum ma wznowić działalność, tym razem jako miejska instytucja kultury współfinansowana przez Ministerstwo Kultury. Trwają uzgodnienia między obiema stronami. (PAP)
kkp/abe/