Pokaz spektaklu „ZEN_IT” w reżyserii Pauliny Prokopiuk zainauguruje 27 stycznia nowy cykl w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu pod hasłem „OFF w Zagłębiu” – informuje w czwartek placówka.
"Tym cyklem chcemy przybliżyć twórczość polskich teatrów pozainstytucjonalnych, których wysiłki są często oddolne i przenika je determinacja tworzenia. Dzięki zaangażowaniu oraz pasji artystów i artystek tego nurtu możemy oglądać zaskakujące i intrygujące formy sceniczne" – powiedziała Roksana Wasilewska z Działu Programowego Teatru Zagłębia.
Teatr offowy – zwany również alternatywnym, niezależnym lub laboratoryjnym – poszukuje nowych środków wyrazu i metod pracy artystycznej, a jego autorzy realizują często swoje projekty "po godzinach". Nurt ten zrzesza w Polsce ok. 700 teatrów, co stanowi ponad sześciokrotną liczbę teatrów instytucjonalnych.
"Często jest tak, że to właśnie w nurcie offowym dzieją się najciekawsze rzeczy w polskim teatrze. Niezależność twórcza offowych zespołów sprawia, że ich spektakle bardzo często są nietuzinkowe i intrygujące. Tak jest w przypadku twórców spektaklu +ZEN_IT+ – laureatów II Finału Katowickiej Rundy Teatralnej, organizowanej przez Katowice Miasto Ogrodów Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach" – dodała Roksana Wasilewska.
"ZEN_IT" na podstawie dramatu Karoliny Fortuny jest pierwszym spektaklem Teatru ROBIMY, który tworzą młodzi artyści pochodzący z Lubelszczyzny, Wielkopolski, Mazowsza, Pomorza i Opolszczyzny. Ich drogi spotkały się w Bytomiu, w Akademii Sztuk Teatralnych. Z teatrem współpracują: kompozytor Stanisław Leśniewski i scenograf Łukasz Wójtowicz.
Premiera "ZEN_IT" odbyła się 23 listopada 2019 roku w ramach II Finału Katowickiej Rundy Teatralnej. Komisja konkursowa przyznała spektaklowi 5 nagród: GRAND PRIX dla najlepszego spektaklu, z uzasadnieniem: za spójność wszystkich środków wyrazu (ze szczególnym uwzględnieniem ruchu scenicznego), brawurowe poczucie humoru i dystans; nagrodę za najlepszą reżyserię dla Pauliny Prokopiuk z uzasadnieniem: za pracę z zespołem aktorskim, sugestywność własnej interpretacji, która szła w parze z szacunkiem do tekstu. Twórcom spektaklu przyznano też Nagrodę Specjalną dla aktorów i aktorek za zespołową pracę aktorską; Nagrodę Specjalną Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz Nagrodę Specjalną Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Kolejny pokaz w ramach "OFF w Zagłębiu" zaplanowano na czerwiec. Do Sosnowca przyjadą wówczas artyści Teatru o.de.la. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/