Nicolas Altstaedt wykona Koncert wiolonczelowy Antoniego Dworzaka podczas piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Nicolas Altstaedt, wiolonczelista, o francusko-niemieckich korzeniach „znany ze swojej muzycznej konsekwencji i nie zdradzającej żadnego wysiłku wirtuozerii” interpretować będzie Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Antoniego Dworzaka.
Pełen romantycznych uniesień i efektownej wirtuozerii Koncert wiolonczelowy Dworzaka od chwili swej premiery stał się pozycją ścisłego kanonu literatury na ten instrument. Jednak – jak zaznaczono w materiałach zapowiadających koncert Nicolasa Altstaedta - mógł nigdy nie powstać. Kompozytor bowiem długo z rezerwą podchodził do wiolonczeli, uważając ją za instrument stosowny głównie do gry orkiestrowej. W końcu uległ wieloletnim namowom wirtuoza Hanusa Wihana i w roku 1895 ukończył swe dzieło.
W programie piątkowego koncertu są także: Xavera Scharwenka - epizod z opery „Mataswintha” oraz Nikołaja Czeriepnina muzyka do baletu „Narcyz i Echo”.
Podczas koncertu wiolonczeliście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasz Borowicza oraz chórzyści Filharmonii Narodowej. Jako solista wystąpi tenor Bartosz Gorzkowski.
W repertuarze Altstaedta, solisty, dyrygenta i dyrektora artystycznego znajdują się dzieła od baroku do współczesności.W sezonie 2017-2018 Altstaedt był głównym artystą słynnej orkiestry Concertgebouw w Amsterdamie, a w kolejnych sezonach był artystą rezydentem m.in. Orkiestry NDR Elbphilharmonie w Hamburgu oraz SWR Symphonieorchester.
W roku 2010, podczas Festiwalu w Lucernie, wystąpił z wielkim sukcesem z Filharmonikami Wiedeńskimi pod dyrekcją Gustavo Dudamela, grając koncert wiolonczelowy Roberta Schumanna.
Od tego czasu koncertuje na całym świecie z takimi orkiestrami jak, m.in.: szwajcarską Tonhalle Orchestra;, fińską Radio Symphony Orchestra; Czeskimi Filharmonikami; Metropolitan Symphony Orchestra z Tokio, amerykańską Detroit Symphony Orchestra; Niemiecką Orkiestrą Symfoniczną z Berlina.
Nicolas Altstaedt występował solo i jako muzyk kameralista z takimi artystami jak, m.in. Janine Jansen, Vilde Frang, Andreas Ottensamer, Pekka Kuusisto. W 2012 r. Nicolas Altstaedt został wybrany przez Gidona Kremera jako następca na stanowisku dyrektora artystycznego Lockenhaus Kammermusikfest, a w 2014 r. został dyrektorem artystycznym Haydn Philharmonie, z którą regularnie koncertuje w wiedeńskim Konzerthaus oraz podczas Esterházy Festival.
W 2019 roku był dyrektorem artystycznym festiwalu Pfingstfestspiele Ittingen w Szwajcarii; będzie nim także w 2023 roku.Jego nagrania koncertów Carla Philippa Emanuela Bacha dla wydawnictwa Hyperion otrzymały BBC Music Magazine Concert Award 2017.
Natomiast album „Four Cities” (nagrany w Warner Bros.) z pianistą i kompozytorem Fazilem Sayem z utworami Dymitra Szostakowicza, Claude’a Debussy’ego, Leoša Janáčka i Fazila Say’a w 2017 r. otrzymał nagrodę Edison Klassiek. To nie koniec laurów muzyka, którego ma okazję posłuchać warszawska publiczność. Nicolas Altstaedt w 2010 r. otrzymał Credit Suisse Young Artist Award oraz tytuł BBC New Generation Artist 2010/2012. W 2015 r. nagrodę Beethoven-Ring przyznało mu najważniejsze stowarzyszenie kulturalne w Bonn Buerger fuer Beethoven, a w 2018 r. otrzymał Musikpreis der Stadt Duisburg. (PAP)
Anna Bernat
abe/ dki/